Local

Judetul Vaslui se înfrãteste cu un nou Raion din Republica Moldova

ÎNFRÃTIRI PESTE ÎNFRÃTIRI… Consiliul Judetean Vaslui urmeazã sã aprobe un proiect de hotãrâre privind înfrãtirea cu Raionul Fãlesti din Republica Moldova. Este al cincilea Raion de peste Prut cu care judetul Vaslui se înfrãteste dupã Cimislia, Anenii Noi, Nisporeni si Strãseni. Parteneriatul dintre cele douã entitãti prevede cooperarea în diverse domenii precum asistenta socialã, politici de tineret, învãtãmânt, culturã sau sãnãtate.

Judetul Vaslui are o istorie bogatã în ceea ce priveste colaborãrile cu Raioanele din Republica Moldova, cel mai mare fan al acestui tip de înfrãtiri fiind Dumitru Buzatu, fostul presedinte al CJ Vaslui. Sub conducerea lui, în ultimii opt ani, din bugetul judetului Vaslui, s-au scurs peste Prut sute de mii de euro. În data de 8 aprilie 2023, Raionul Nisporeni a solicitat Consiliului Judetean Vaslui o sustinere financiarã pentru implementarea unui proiect denumit „Modernizarea si reconstructia Centrului de Tineret si Sport, Constructia anexei noi a sãlii de haltere”. Desi sportul din judetul Vaslui este subfinantat de ani buni, Dumitru Buzatu nici nu a stat pe gânduri si, profitând de faptul cã avea majoritate în CJ Vaslui, a sãrit în ajutorul fratilor de peste Prut. Astfel, pe 21 aprilie 2023, CJ Vaslui a aprobat finantarea proiectului mai sus mentionat, cu o valoare totalã de 112.117 euro din care suma de 100.345 euro (reprezentând 89,5%) finantatã de judetul Vaslui prin Consiliul Judetean si suma de 11.772 euro (reprezentând 10,5%) finantatã de Consiliul Raional Nisporeni. În 2018, Dumitru Buzatu a semnat întelegeri de colaborare cu mai multe raioane din Republica Moldova, acorduri care vizau, în special, „schimbul de experientã în domeniul dezvoltãrii locale si al bunelor practici pentru o activitate eficientã a autoritãtilor administratiei publice prin promovarea si sustinerea relatiilor economice, agricole, dar si a proiectelor de infrastructurã”. Timpul a arãtat cã aceste „bune practici” s-au bazat, în special, pe finantãrile oferite de CJ Vaslui. În luna septembrie 2019, toti consilierii judeteni vasluieni au votat propunerea presedintelui Dumitru Buzatu privind aprobarea finantãrii proiectului „Reconstructia capitalã a acoperisului la blocul 3C (chirurgie) la Institutia Medico-Sanitarã Publicã Spitalul raional Strãseni” din bugetul propriu al Consiliului Judetean Vaslui pentru anii 2019- 2020 cu suma de 94.098 euro. Valoarea totalã a proiectului a fost de 104.554 euro, autoritãtile moldovene contribuind cu doar 10%. Tot în acea perioadã si tot din bugetul judetului Vaslui au fost alocați aproape 70.000 de euro pentru constructia de cãsute în Tabãra de odihnã pentru copii si adolescenti „La Dumbrava”, din raionul Soroca, în timp ce la Vaslui, Poiana Cãprioarei, singura tabãrã scolarã, zace în paraginã de ani de zile. Tot CJ Vaslui a alocat 20.000 de euro pentru amenajarea accesului în Unitatea de Primiri Urgente si dotarea cu o ambulantã a Spitalului raional din orasul Anenii Noi. De asemenea, institutia condusã de Dumitru Buzatu a contribuit cu peste 25.000 de euro pentru reabilitarea drumului de acces cãtre Cimitirul de Onoare din satul Stoianovca. La începutul anului 2019, acelasi spital din Anenii Noi a beneficiat de un nou ajutor vasluian, de aceastã datã în valoare de 100.000 de euro, pentru realizarea reparatiei capitale a Sectiei de maternitate a Spitalului raional.

Un alt Raion vrea sã se înfrãteascã cu judetul Vaslui

Vãzând probabil cât de larg la pungã este Consiliul Judetean Vaslui atunci când vine vorba despre finantarea investitiilor din Republica Moldova, un alt Raion de peste Prut a solicitat înfrãtirea cu judetul Vaslui. Este vorba despre Raionul Fãlesti, cu o populatie de aproximativ 80.000 de locuitori, care se aflã la granita cu judetul Iasi. Oficial, scopul acordului de cooperare constã în „extinderea si îmbunãtãtirea relatiilor dintre organizatiile, colectivitãtile si autoritãtile locale din unitãtile administrativ-teritoriale semnatare”. Pentru realizarea acestui scop, pãrtile semnatare îsi propun armonizarea preocupãrilor si extinderea colaborãrii în urmãtoarele domenii: administratie publicã localã; economie; colaborare transfrontalierã si protectia mediului înconjurãtor; învãtãmânt; culturã; turism si sport; politica de tineret; sãnãtate si asistentã socialã.

3 comentarii

  1. Hai să ne auzim sănătoși! Vrem nu vrem, sunt frații noștri!

    Și un pic de răutate, cu bătaie lungă: sper să nu fim nevoiți vreodată să ne „înfrățim” cu vreun raion din Hoholia Slava, comandamentul de luptă a lui Volodea Hoholenskii care ne salvează de Rusia! ( moo yee)

  2. Va urma un alt exod de rusi si basarabeni kgb-isti in prapaditul nostru judet.Vor locui cu miile in cateva apartamente puse la dispozitie cu generozitate de agentii-cartite rusesti de acolo si ne vom trezi in curand cu alti primari, consilieri, deputati, senatori veniti din Basarabia si din Rusia. O tara poate fi cucerita nu numai cu armele, ci si cu emigratia masiva. Rusine autoritatilor locale!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button