14.4 C
20-sept.-2024

CSȘ Bârlad, pe primul loc în Campionatul Național de Rugby 7s feminin – Junioare

ÎN FRUNTE… Echipa de junioare a CSȘ – Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad își continuă parcursul perfect în Campionatul Național de Rugby 7s feminin – Junioare. Bârlădencele au câștigat etapa a V-a, prima a returului, după ce s-au impus în toate cele patru meciuri ale turneului de la Pașcani.

În primul joc, din cadrul grupei A, rugbistele din Bârlad au trecut de CS Politehnica Iași, scor 33-0, pentru ca în cel de-al doilea meci să învingă la o diferență mare și pe RC Arieșul, scor 40-0. În finala etapei, CSȘ – Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad a câștigat cu CSM Unirea Alba Iulia (28-0) și CSM Pașcani (26-0). Fetele au avut o evoluție entuziasmantă, câștigând cele patru jocuri fără a încasa nici măcar un punct. În clasamentul etapei, Bârladul a acumulat 14 puncte, fiind urmată de CSM Unirea Alba Iulia (12 puncte) și CSM Pașcani (10 puncte). CSȘ Bârlad se află pe primul loc și în clasamentul general, cu un total de 66 de puncte, podiumul fiind completat de CSM Alba Iulia (60 de puncte) și RC Cristian (50 de puncte). Etapa următoare se va desfășura la Câmpia Turzii, pe 28 septembrie. La senioare, etapa de la Pașcani a fost câștigată de Politehnica Iași.