spot_img
spot_img
2.6 C
Vaslui
07-apr.-2025

Efectul în Europa al tarifelor lui Trump: acțiunile scad la bursă cu 6%. Cea mai slabă performanță a indicelui Stoxx 600 din 2020 până în prezent

- Advertisement -

Acțiunile europene scad drastic luni, 7 aprilie, adâncind criză bursieră globală care a început săptămâna trecută, după ultimele anunțuri ale regimului de tarife al președintelui american Donald Trump, scrie CNBC.

Indicele paneuropean Stoxx 600 a scăzut cu 6% la scurt timp după deschidere, în dimineața zilei de luni. Toate sectoarele și bursele majore au suferit, de altfel, pierderi semnificative.

Minusuri similare cu cele din pandemie Indicele DAX din Germania a înregistrat o scădere de 9,5% după primele tranzacții. Săptămâna trecută, indicele regional Stoxx 600 a pierdut 8,4%, marcând cea mai proastă săptămână din ultimii cinci ani. În ultimul deceniu, Stoxx 600 a avut performanțe mai slabe doar la începutul pandemiei de Covid-19 în 2020.

Citeşte întreaga ştire: Efectul în Europa al tarifelor lui Trump: acțiunile scad la bursă cu 6%. Cea mai slabă performanță a indicelui Stoxx 600 din 2020 până în prezent

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.