„Zbirul” Ursachi și comandantul Oloeriu de la ISU Vaslui rămân fără „propteaua” de la București. Vin zile grele pentru ei
SCĂPAȚI DIN BRAȚE… Se anunță vremuri grele pentru conducerea Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vaslui, după ce la nivel central, ministrul Afacerilor Interne a decis să îl dea jos din funcție pe Dan Paul Iamandi, șeful Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU). De loc din Iași, acesta i-a avut mult timp sub aripa sa protectoare pe „zbirul” Viorica Ursachi și pe concitadinul său Cătălin Oloeriu, inspector-șef al ISU Vaslui, un pompier cu studii de intendență, dar și de matematică. Iamandi era cunoscut ca un aprig contestatar al comasării Inspectoratelor pentru Situații de Urgență, reformă la care Ministerul Afacerilor Interne lucrează de câteva luni. Odată cu destituirea lui, sunt șanse foarte mari ca comanda ISU Vaslui să se mute la Bacău, iar Oloeriu să se întoarcă la Iași. Nici zbirului de la ISU nu-i va fi ușor. Ursachi, șefa Inspecției ISU, a făcut ce-a vrut în Vaslui, sub privirile îngăduitoare ale comandantului Iamandi.
În data de 23 iulie 2025, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a trimis către inspectoratele județene propunerea pentru Ordonanța de Urgență a Guvernului României „pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniile managementului situațiilor de urgență și al asistenței medicale de urgență și de prim ajutor calificat”. Principalele modificări constau în comasarea a câte două inspectorate județene pentru situații de urgență într-un Inspectorat Teritorial pentru Situații de Urgență, respectiv a două servicii de ambulanță județene într-un singur Serviciu de Ambulanță Teritorial. Aceste schimbări ar însemna ca Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vaslui să se mute sub comanda ISU Bacău, mutare care nu este prea îmbrățișată de pompierii vasluieni. Aceștia atrag atenția că un operator de la Bacău care răspunde la apelurile 112 nu cunoaște atât de bine situația din județul Vaslui, ceea ce ar putea îngreuna intervențiile din teren. Astfel de probleme se întâlnesc și în prezent și este suficient să ne amintim de cazul bărbatului din comuna Bogdana care a decedat în timp ce salvatorii se luptau cu noroaiele din localitate. Astfel de probleme locale nu au cum să fie cunoscute la nivel de județ vecin, iar cei care vor avea cel mai mult de suferit vor fi cetățenii simpli, care vor constata că timpii de așteptare până la sosirea ambulanței sau a autocisternei pompierilor vor crește considerabil.
Generalul Iamandi s-ar fi opus acestei reforme și a plătit cu funcția
Pe data de 14 aprilie, anul acesta, generalul Dan Paul Iamandi a fost înlocuit din funcția de inspector general al IGSU. El a fost mutat în cadrul unei Direcției Generale de Protecție Civilă a Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), condusă de Raed Arafat. Surse din interiorul MAI susțin că detașarea generalului Iamandi s-a făcut „din motive de ordin managerial”, dar și a „concluziilor grave din raportul Corpului de Control”, care a fost trimisă în cartierul Rahova din București, imediat după explozia care a afectat un bloc întreg. În același timp, nu puține sunt vocile din sistem care afirmă că schimbarea lui Iamandi vine ca urmare a opunerii acestuia la reforma propusă de MAI. Iamandi și-ar fi dorit ca fiecare județ să rămână că propriul Inspectorat pentru Situații de Urgență, pentru o mai bună operativitate în teren.
Se anunță nori negri și pentru conducerea ISU Vaslui
Odată cu plecarea lui Iamandi din fruntea IGSU, reforma privind comasarea inspectoratelor județene poate fi pusă în practică, ceea ce înseamnă că județul Vaslui va rămâne fără comandă, ora exactă urmând a se da de la Bacău. Schimbările îl vor afecta cel mai tare pe inspectorul-șef al ISU Vaslui, Cătălin Oloeriu, care, cel mai probabil, se va întoarce la Iași, locul său de baștină, de unde se trage și generalul Dan Paul Iamandi. De altfel, surse din sistem au declarat că ani de zile Oloeriu a avut spatele asigurat de Iamandi, așa explicându-se și saltul său profesional de la un simplu subofițer cu specialitatea indendență și finanțe la funcția de inspector-șef. Aceleași surse au precizat că Iamandi era și siguranța „zbirului” Viorica Ursachi, care astfel avea garanția că nimic rău nu are să i se întâmple după atâtea afaceri locale închise ca urmare a controalelor efectuate în teren. Plecarea generalului din fruntea IGSU anunță așadar nori negri asupra ISU Vaslui, unitate care va fi nevoită să treacă printr-un amplu proces de reformă. Rămâne de văzut dacă această reformă se va face și în beneficiul populației județului sau dacă va viza doar niște economii nesemnificative la bugetul național.
Sa vina Olaru!🤣🤣🤣
Îmi pare rău să o spun, autorul este de rea credință, cine a făcut modificările la Legea 307. Înclin să cred ca este un ziar de c…., care se adapă din farfuria altuia și trăiește din banii publici. Sincer! Ați trebui închiși.
CA comanda, Gheorghies ? Ca Co? E bine, da i înainte așa
Este un OM competent și integru de aceea este atacat. Ca nivel de studii și chiar IQ dacă doriți mult peste medie. Se cauta tot felul de motive doar ca să fie denigrat bineînțeles contractat, la comandă.
O fi cu IQ ridicat dar ca pompier și manager este o nulitate. Toate boarfele de la ISU își bat joc de el.
Bravo
Iar s-a scremut…
Am convingerea că o reformă ce vizează managementul situațiilor de urgență și al asistenței medicale de urgență și de prim ajutor calificat se va face și în beneficiul populației, vizate fiind atât economia la bugetul național cât și eficientizarea. În schimb, reorganizarea poate fi un eșec dacă noile structuri vor fi coordonate greșit, urmare numirilor în noile funcții de comandă care ar putea viza alte criterii decât cele ce țin de competență, eficiență și performanță.
*
* *
De altfel, reorganizarea administrativ-teritorială a țării – este unul dintre obiectivele curajoase, dar și realiste, în care se regăsesc integral principiile și valorile PLAN România (Partidul Liga Acțiunii Naționale). Sunt numeroase argumente de natură financiară, administrativă, economică ce vin în susținerea unei asemenea inițiative. Toți politicienii de top din ultimii 20 de ani au vorbit despre nevoia unei asemenea măsuri dar ea a fost amânată sistematic din dorința de a nu “tulbura bazinele electorale” și a nu pierde sprijinul “baronilor locali”. S-au vehiculat mai multe variante, unele de real interes, noi susținem o reducere a județelor și o reașezare a lor pe structura actuală a CURȚILOR DE APEL (15).
Înțelegând că un program politic este un instrument în evoluție, ce necesită inevitabil ajustări și actualizări periodice funcție de evoluțiile interne și internaționale, vă invit la implicare și la consultarea completă a programul nostru politic pe site-ul P L A N România 👇👇👇
https://planromania.ro/program/programul-complet/
Programul există de la înființarea partidului (anul 2023) și am candidat cu el la alegerile parlamentare din anul 2024 în circumscripția electorală a județului Vaslui.
Ce legatura ar avea conducerea ca e la Bacău ori ca e la Vaslui? Merge cineva din conducere pe teren? Doar se anunță evenimentul si cine e competent sa plece va pleca! Sa inteleg ca purtatorii de hartii sunt supărați ? Se vede!
Sa plece panarama asta de homosexual la el la Iași că a reușit să bage ISU Vaslui în rahat de tot .
Ai grija la ce acuzații faci, vezi că soros e cu ochii pe tine