Viorel, cel mai strașnic băutor de spirt medicinal din Șuletea, găsit mort, la câteva ore după ce a fost adus acasă de un echipaj de Poliție

Poliția Murgeni face cercetări privind decesul suspect al unui bărbat de 39 de ani, Viorel Gherasim, din comuna Șuletea. Acesta, cunoscut ca un mare consumator de alcool, inclusiv alcool sanitar zis popular „spirt medicinal”, a fost găsit decedat în poarta casei sale din comuna Șuletea, pe 26 ianuarie, în toiul nopții. Cei care l-au găsit au sunat la 112 și au chemat poliția, precizând că bărbatul ar fi murit de frig. Când au sosit polițiștii la fața locului au realizat că bărbatul decedat a fost protagonistul unor scene violente, în acceași zi, pe la orele 15.16, când au fost chemați în satul Rășcani, comuna Șuletea, de o soră a celui decedat. Polițiștii din Șuletea s-au dus la caz și au constatat că Viorel Gherasim era în stare avansată de ebrietate, făcea scandal acasă la sora lui și a atacat cu pietre pe toți cei din casă, spărgând geamurile și amenințând că îi omoară. După ce au făcut cercetările necesare, fiind deschis pe numele lui Viorel Gherasim un dosar penal pentru distrugere, văzând că acesta nu se putea ține pe picioare de beat ce era, polițiștii l-au luat pe Viorel Gherasim cu mașina lor și l-au dus acasă, în comuna Șuletea, unde în jurul orelor 16.30 -17.00, a fost predat concubinei acestuia, la poarta casei! Femeia l-a preluat pe bărbat, bodogănind, că s-ar fi săturat de „bețivul ăsta”. Polițiștii l-au lăsat în grija femeii și au plecat. Nu mică le-a fost mirarea când au văzut că bărbatul decedat, pentru care au fost chemați la orele 23.45, este chiar cel pe care ei l-au predat femeii sale, în viață, în după amiaza zilei de 26 ianuarie. S-au făcut cercetări, lângă cadavrul înghețat fiind găsită și o sticlă de spirt sanitar.
„În cauză s-a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă. Cadavrul a fost dus la SML Vaslui în vederea efectuării necropsiei. La evaluarea sumară a cadavrului nu s-au găsit urme de viole
S-au prelevat și probe histopatologice care au fost trimise la IML Iași în vederea stabilirii cu exactitate a cauzei decesului. Bărbatul găsit decedat la poarta casei sale în noaptea de 26 ianuarie, a fost înmormântat sâmbătă, 29 decembrie, de către Primăria comuna Șuletea.
Daaaa! Poliția fără milă! Trebuia să-l ducă până in casă, sa-l spele, să-l schimbe și sa-l învelească
Si un spirt caldutz…ca e frig afara..