16.6 C
22-oct.-2024

Una calda, una rece

HANDBAL / Pregãtiri pentru turul II

VERIFICÃRI… HC Vaslui a obtinut o victorie si o înfrângere, în “dubla” cu Olympus Chisinãu, formatie din prima ligã a campionatului din Republica Moldova. Urmãtorul test va fi în compania celor de la Universitatea Bucovina Suceava, echipã din Liga Nationalã.

În cele douã meciuri de verificare pe care le-a sustinut sâmbãtã si duminicã, împotriva moldovenilor de la Olympus Chisinãu, echipa de handbal a Vasluiului a înregistrat o victorie 33-31 si o înfrângere 33-34. Antrenorul echipei, Liviu Gugles a rulat tot lotul în cele douã jocuri, cu exceptia lui Filip (accidentat) în primul joc si Moldovanu (accidentat) în cea de a doua întâlnire. În prima partidã, Vasluiul a dominat meciul de la un capãt la altul, cea mai mare diferentã înregistrându-se în a doua reprizã, atunci când vasluienii conduceau cu 25 la 19. Anton (7 goluri) si Moldovanu (6) au marcat cele mai multe goluri în partida de sâmbãtã. În cea de a doua întâlnire, trupa lui Gugles a avut aceeasi atitudine si a dominat jocul pânã în minutul 47, atunci când conduceau cu cinci goluri. Moldovenii au profitat de greselile noastre si au reusit în final sã se impunã la limitã, scor 34-33. Cele mai multe goluri pentru HC Vaslui au fost reusite de Bãhnãreanu si Mihalcea, ambii câte sase reusite. Pentru vasluieni a evoluat si Rãzvan Tache, un jucãtor venit în probe de la Pandurii Târgu-Jiu. Urmãtorul joc de verificare va avea loc la Suceava, împotriva echipei din prima ligã, Universitatea Bucovina.