Un italian gelos a aruncat în aer apartamentul fostei sale iubite, o româncă. O persoană a murit în urma deflagrației

Potrivit Corriere della Sera, autorul exploziei este un italian, agent de pază, care dezvoltase o obsesie pentru o româncă cu care ar fi avut o relație. Femeia plecase spre insula Elba pentru a se întâlni cu actualul iubit, iar bărbatul a însoțit-o la gară, pretinzând că acceptă despărțirea. În realitate, a profitat de ocazie pentru a fura o cheie de la locuința ei.
Ulterior, camerele de supraveghere l-au surprins intrând în bloc cu o plasă în care se afla un recipient cu explozibil. După ce a declanșat explozia, italianul a ieșit alături de ceilalți locatari, simulând că fuge de incendiu.
GPS-ul mașinii sale de serviciu a fost dezactivat între orele 2:34 și 4:04 în dimineața exploziei, iar semnalul s-a reactivat la 4:09. La 5:33, acesta și-a încheiat tura, vizibil ars și umflat. Le-a spus colegilor că „a căzut pe scări la gară”, însă uniforma sa a stârnit suspiciuni, fiind în stare perfectă, întrucât se schimbase de haine. ..https://adevarul.ro/stiri-externe/europa/un-italian-gelos-a-aruncat-in-aer-apartamentul-2456004.html