Teatru si colinde în lumina exponatelor la muzeul bârlãdean! (FOTO)


Elevii prezintã douã piese de teatru
Evenimentul va debuta cu douã piese de teatru, sustinute de elevii Cercului de teatru de la Clubul Copiilor „Spiru Haret” Bârlad si elevii clasei a XI-a de la Liceul Pedagogic „I. Popescu” Bârlad, care studiazã artã dramaticã sub coordonarea prof. Artene Eliza
<< Se va juca „Omul de zãpadã care voia sã întâlneascã soarele”, de Matei Visniec – o poveste despre timp si despre trecerea lui asa cum o receptãm, încã din copilãrie, în alternanta vreme bunã-vreme rea, în diferenta dintre cald si frig, în hora nesfârsitã a anotimpurilor si „Crocodil”, de Elise Wilk – o monodramã care face parte din trilogia adolescentei si vorbeste despre David, un bãietel de 11 ani care este abandonat de pãrinti în lumea aceasta mare>>, a precizat prof. Eliza Artene.
Activitatea va continua cu muzicã. Colindele, cu rãdãcini adânci în traditiile culturale si religioase, reprezintã o expresie autenticã a sãrbãtorilor de iarnã. Aceste cântece, transmise din generatie în generatie, au o importantã deosebitã si aduc o notã specialã în atmosfera noastrã festivã. Ele vor fi interpretate de corul Școlii Gimnaziale „Manolache Costache Epureanu” – „Flori de vis”, instructor Liliana Arteni. Mici artisti, putem spune, ce aduc cu ei o aurã de inocentã si bucurie în sãrbãtorile de iarnã, purtãtori ai spiritului Crãciunului.



