14.3 C
23-sept.-2024

Sperante reaprinse

HC Vaslui – HC Adrian Petrea Resita 28-23 (12-12)

MAI BUNI…Handbalistii de la HC Vaslui sunt în grafic pentru calificarea în play-off-ul Ligii Nationale, dupã ce au câstigat sâmbãtã cu 28-23 (12-12) partida cu HC Adrian Petrea Resita. Diferenta s-a conturat însã doar dupã pauzã, pentru cã, în prima reprizã, oaspetii au tinut ritmul si au stat permanent aproape, reusind sã punã probleme vasluienilor în repetate rânduri.

Meciul a început sub semnul echilibrului cu momente de dominare mai clare pentru echipa gazdã. Dupã primele 10 minute, scorul era dus la 7-3 de cãtre Gabriel Bujor, moment în care Adrian Petrea a solicitat primul time-out al partidei. Odihna a fost de bun augur pentru oaspeti care pânã în minutul 18 reusesc sã se apropie la un gol de “ros-albastri”, scor 7-6. A fost momentul lui Sandu Iacob sã cearã perioada de odihnã. La revenirea în joc, Vasluiul duce din nou diferenta la patru goluri, scor 12-8 (min25). Finalul primei pãrti a apartinut însã Resitei, care prin Dospinescu Bahan si Starchenko, de douã ori, restabileste egalitatea, 12-12. Vasluiul a suferit si în partea a doua a jocului, doar pânã în minutul 44, cand tabela a indicat 17-17. Din acel moment, elevii lui Sandu Iacob au apãsat la maximum pe pedala de acceleratie, iar ghiulelele lui Tiberius Moldovanu si interventiile portarului Bogdan Pralea au adus echipei gazdã un avantaj de sase goluri, cu doar patru minute înainte de final. Resita a dat ultima replicã prin Vaidasigan, care în ultimele minute a marcat o triplã, însã a fost prea târziu pentru a mai schimba soarta celor trei puncte. 28-23 scor final iar HC Vaslui continuã sã spere la obiectivul stabilit în startul sezonului, calificarea în play-off-ul Ligii Nationale.