Timp de cîteva nopţi, ei au furat tot ce le-a căzut la îndemână de pe raza localităţii. Trei dintre ei au fost reţinuţi.

Aceştia au încărcat bunurile sustrase, pe care le-au transportat la locuinţa şoferului, de unde urmau să fie vândute. De asemenea, cu ocazia extinderii cercetărilor, s-a mai stabilit că minorul de 16 ani care a sustras bunuri din autovehicule, în noaptea de 14-15 iunie, a pătruns prin efracţie, împreună cu C. N., de 16 ani şi Cristi D., de 18 ani, din aceeaşi localitate, în locuinţa unui alt consătean, de unde au sustras mai multe unelte electrice în valoare de 3.000 lei.
Bunurile au fost vândute, iar suma provenită din vânzarea acestora a fost împărţită între cei trei. Poliţiştii au mai stabilit faptul că un alt minor de 17 ani, din comuna Sascut, a furat, în noaptea de 22/23 august, tot din interiorul unui autoturism parcat şi neasigurat, suma de 700 euro. De asemenea, cu o noapte în urmă, acesta a pătruns în autoturismul unui alt localnic, care se afla parcat în curtea locuinţei acestuia din comuna Sascut, de unde a sustras mai multe bunuri în valoare de 600 lei. Prejudiciul a fost recuperat aproape în totalitate.
Faţă de Neculai D., de 22 de ani, C. M., de 16 ani, şi C.N., de 16 ani, a fost luată măsura reţinerii pentru o perioadă de 24 de ore, urmând să fie prezentaţi instanţei cu propunere de arestare preventivă.
sursa: http://www.ziaruldebacau.ro/2013/08/30/sase-tineri-au-terorizat-sascutul.html