13.4 C
27-oct.-2024

Remiză la Focșani pentru CSM Vaslui, după un meci roller coaster

ECHILIBRAT… CSM Vaslui, un nou egal dramatic la Focșani, scor 30-30 (15-17) în Liga Zimbrilor la handbal masculin. Meciul a fost ca un roller coaster: Vasluiul a început bine, a condus cu 5-3, Focșaniul a revenit la 15-13, iar la pauză, vrâncenii au avut un avans de două goluri, 17-15.

În repriza secundă, CSM-ul a întors rezultatul și a condus din nou, 22-20 sau 24-22, dar gazdele au reușit să revină în joc și să treacă la conducere, 28-27. Pe final, Vasluiul a avut 29-28 și 30-29, și putea să închidă meciul, însă handbaliștii pregătiți de Gabriel Armanu au ratat două ocazii uluitoare, din poziții de unu la unu cu portarul advers. CSM Focșani a egalat în ultimele secunde, iar partida s-a încheiat la egalitate, 30-30, așa cum s-a întâmplat și în sezonul trecut, tot la Focșani, însă atunci a fost o partidă cu puține goluri, 19-19. La final, suporterii echipei din Focșani s-au arătat nemulțumiți de maniera de arbitraj și au scandat “Hoții, Hoții!”. CSM Vaslui: Țenghea, Cioată – Hamzic (8 – goluri), Gal (5), Acatrinei (5), Szoke (4), Yashchanka (4), Furak (3), Amihăesi (1), Pavel, Vucicevic, Ionescu, Hușanu și Popa. În clasament, CSM Vaslui rămâne pe locul 9, cu 10 puncte, la egalitate cu CSM București, dar cu un golaveraj mai slab. Pe locurile de baraj se află CSM Bacău (7 puncte) și CSM Focșani (7 puncte), în timp ce HC Odorheiu Secuiesc (5 puncte) și CSM Făgăraș (0 puncte) sunt pe locurile care duc direct în liga secundă. În următorul meci, pe 3 noiembrie, Vasluiul va juca, pe teren propriu, împotriva campioanei României, Dinamo București.