20.3 C
20-sept.-2024

Punct final

REMIZÃ… Dinamo Bucuresti si FC Vaslui terminã la egalitate, 1-1, dupã o partidã cu începuturile de reprizã foarte alerte si cu ocazii foarte mari de gol de ambele pãrti. Rezultatul înregistrat pe tabela de marcaj nu ajutã prea mult niciuna dintre cele douã echipe, dar este un rezultat echitabil.

Cu absente de ambele tabere, Torje la Dinamo, Genchev, Buhus si Ljubinkovic la FC Vaslui, meciul derby din ultima etapã a Ligii I a început cu foarte multe ocazii la poartã, Temwanjera (6), din 18 metri îl încearcã pe Dolha, acesta respinge inextremis în corner. La numai un minut, Vasluiul are o ocazie imensã, Gerlem centreazã, Burdujan si Pavlovic se incomodeazã reciproc, în cele din urmã ultimul trimite pe lângã poarta goalã din numai cinci metri. Gazdele au prima ocazie în minutul 9, atunci când Marius Niculae suteazã, însã mingea este retinutã de portarul “galben-verzilor”, slovacul Dusan Kuciak. Chiar dacã Farkas (11), Mike (42), dupã o actiune superbã a lui Hugo Luz si Wesley (43), iar de partea cealaltã Molinero (27), Alexe (28, 44) au fost aproape de a marca primul gol al partidei, prima reprizã s-a încheiat alb, 0-0. Prima parte a reprizei secunde a început la fel de spectaculos ca si începutul primei pãrti, Burdujan, în minutul 50, încearcã o foarfecã, mingea deviatã ajunge la Wesley, care reia, iar Dolha respinge pânã la Temwanjera, care trimite pe lângã dintr-o pozitie extrem de favorabilã. Aceasta a fost faza care a anuntat golul, pentru cã dupã un minut, Burdujan îi trimite cu cãlcâiul lui Costin, care centreazã perfect pentru Wesley, care a deschis scorul în Stefan cel Mare. Dupã opt minute, la o fazã în careul Vasluiului, “alb-rosii” primesc o loviturã de pedeapsã, dupã ce Pavlovic a comis hent, dupã o fazã asemãnãtoare cu cea din prima reprizã când fundasul Goian a atins mingea cu mâna, însã arbitrul spaniol nu a dictat loviturã de pedeapsã. Fostul jucãtor al Vasluiului, Ousmane N’Doye, înscrie si restabileste egalitatea. Chiar dacã Vasluiul a dominat, Wesley Lopes (63), Temwanjera (67) Gerlem (70) si Farkas (90) nu au putut aduce victoria pentru “galben-verzi”, care au fost salvati si de interventiile lui Kuciak din finalul meciului, Tamas (70), Alexe (85) si Niculescu (90) nereusind sã marcheze fatã în fatã cu portarul Vasluiului. Dupã acest joc, FC Vaslui acumuleazã 30 de puncte, în timp ce dinamovistii se aflã pe locul opt cu 27 de puncte.