14.4 C
20-sept.-2024

Primul test, prima victorie (foto)

FCM Bacãu – FC Vaslui 1-2

VICTORIE… FC Vaslui s-a impus în primul amical al iernii, cu scorul de 2-1, în fata formatiei FCM Bacãu. La pauzã elevii lui Hizo conduceau cu 1-0, prin golul înscris de Pouga. Pe lista marcatorilor si-a mai trecut numele si brazilianul Adailton, pentru “galben-verzi”, si Dobos, pentru bãcãuani. Desi temperatura la ora disputãrii partidei era una acceptabilã, terenul de joc s-a prezentat în conditii destul de grele, din cauza ghetii vasluienii evitând în dese rânduri contactele cu adversarii.

Cu douã zile înainte de a pleca în cantonamentul din Antalya, FC Vaslui a disputat un prim test de verificare, în compania formatiei FCM Bacãu. Meciul s-a jucat pe stadionul ‘‘Municipal’’ din Bacãu, si în ciuda faptului cã la ora disputãrii temperatura era una acceptabilã, starea gazonului a ‘‘omorât’’ spectacolul fotbalistic. Prima reprizã a fost controlatã în mare parte de jucãtorii formatiei gazdã, dar dominarea lor a fost sterilã, portarul Cerniauskas intervenind doar câteva ori în fata atacurilor bãcãuane. Cu o formulã ineditã, din care au lipsit piesele importante, FC Vaslui a reusit totusi sã deschidã scorul pânã la pauzã prin golul lui Pouga, din minutul 32. Camerunezul a preluat excelent o mingea aruncatã de Costin în careu, a pãcãlit un adversar si a scris din sase metri, cu un sut pe sub portar. Cea de-a doua reprizã a fost total opusã, la cârma jocului aflându-se pe întreaga duratã fotbalistii ‘‘galben-verzii’’. Viorel Hizo a schimbat la pauzã aproape toatã echipa si a trimis în teren cei mai buni jucãtori. Desi acestia s-au ferit în dese rânduri de contactele ce le puteau provoca accidentãri, nu au dat niciodatã impresia cã pot scãpa jocul din mânã. Golul a venit firesc, în minutul 55, dupã o fazã la care Sânmãrtean s-a distrat cu fundasii adversi, a pãtruns în careul de saisprezece metri, si apoi i-a pasat perfect lui Adailton, de unde brazilianul a trimis sigur în plasa portii bãcãuane. Spre finalul jocului FC Vaslui s-a relaxat si le-a permis celor de la FCM sã fie mai periculosi. Golul de onoare al ‘‘galben-albastrilor’’ a fost înscris de fostul echipier al Vasluiului, Marius Dobos, mijlocasul învingându-l pe Kuciak dupã o fazã de toatã frumusetea, în banda stângã.

Hizo a testat douã formule

Viorel Hizo a testat în acest amical aproape tot lotul pe care îl are la dispozitie. Prima reprizã a început-o cu o formulã ineditã din care au fãcut parte Petar Jovanovic, Neagu, Gerlem sau Mike, jucãtori nu au evoluat sau au fãcut-o prea putin în prima parte a campionatului. În cea de-a doua reprizã pe teren si-au fãcut aparitia si ‘‘vedetele’’ Wesley, Adailton, Papp sau Sânmãrtean, intrarea lor simtindu-se din plin în jocul echipei.

FC Vaslui:

Repriza 1: Cerniauskas – P. Jovanovic, Cânu, Farkas, Milanov – Neagu, Costin, Gerlem, Milisavljevic – Mike, Pouga

Repriza 2: Kuciak – Papp, Cânu, Rivas, Milanov – Campano, Genchev, Wesley, Sânmãrtean – Adailton, Bello

Zmeu s-a rupt

Cantonamentul din Poianã s-a dovedit a fi extrem de greu pentru fotbalistii Vasluiului, care au avut de suferit din cauza conditiilor grele cauzate de gerul si ninsoarea cãzutã din abundentã. Cel mai ghinionist a fost Denis Zmeu, moldoveanul accidentându-se destul de grav. Mijlocasul va fi operat de menisc si va lipsi de pe gazon cel putin douã-trei luni. Un alt jucãtor al cãrei situatie este pusã sub semnul întrebãrii este Silviu Bãlace, fundasul nefiind folosit în meciul amical disputat duminicã la Bacãu.