Local

UPDATE: VIDEO | O mare de credincioși s-a adunat în curtea Catedralei Episcopale a Hușilor, pregătită de procesiunea închinată Sfintei Mucenițe Chiriachi

UPDATE: Procesiunea Sfintei Mucenițe Chiriachi a început și mulțimea de credincioși a pornit pe străzile municipiului Huși

EMOȚIONANT.. O mulțime impresionantă de preoți și de credincioși s-a adunat în curtea Catedralei Episcopale a Hușilor, în această seară în care va avea loc procesiunea în cinstea Sfântei Mari Mucenițe Chiriachi, cu începerea de la ora 18:45. Vremea este deosebit de plăcută, cu o temperatură de 25 de grade Celsius, potrivită pentru un drum al credinței, care va fi făcut de mulțimea de credincioși și de fețe bisericești. Autocare venite din tot județul au adus pelerini care au vrut să participe la sărbătoarea închinată Ocrotitoarei Catedralei Episcopale, începută din această seară, cu o slujire arhierească și apoi cu o amplă procesiune. La ora 17.00 a început Vecernia Mare și Litia, oficiată de Preasfințitul Părinte Nectarie, Episcopul Ortodox al Irlandei și Islandei, cel care va rosti și cuvântul de învățătură. Sunt prezente oficialități locale și județene. Imaginile de la fața locului sunt emoționante, căci arată într-un fel anume cât de credincioși sunt vasluienii. Mâine va avea loc slujba arhierească, începând cu ora 9.00, Sfânta Liturghie fiind ținută de patru ierarhi, între care Preasfințitul Ignatie, Episcopul Hușilor.

1 comentariu

  1. Unde ai invatat gramatica d-na Darie? „O mare de credinciosi ” sau „o multime de preoti” S-A adunat, nu S-AU adunat. Pune mana pe carte si apoi apuca-te de scris articole.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button