14 C
24-oct.-2024

Noi medalii pentru atleții vasluieni

PE PODIUM… Atletul Flavius Cazacu, de la CSȘ Bârlad, a obținut două medalii de bronz la etapa a II-a a Campionatului Național (U18 și U16) și la Campionatul Național Școlar de la București. Bârlădeanul s-a clasat pe locul 3 la 400 de metri, dar și la 800 m.

Rezultate notabile pentru atletismul vasluian. Puștiul Flavius Cazacu, în vârstă de 16 ani, legitimat la Clubul Sportiv Școlar (CSȘ) Bârlad a cucerit două medalii de bronz la finalul săptămânii trecute, una la 400 și una la 800 de metri. El și-a îmbunătățit recordul personal la ambele probe, 50 de secunde și 60 de miimi la 400 și 1 minut, 56 de secunde și 81 de miimi la 800 de metri. Rezultate foarte bune, mai ales că a avut ca adversari peste 50 de atleți din țară. La această competiție, a mai participat și Denis Tașchină (16 ani), la aceleași probe, clasându-se la final pe locul 6 la ambele.

Bronz și pentru Viitorul Vaslui

La începutul acestei luni, la București, a avut loc etapa finală a Campionatelor Naționale U14 și U13, iar aruncătorul Constantin Narcis Năstăsache, de la C.S “Viitorul” Vaslui a obținut medalia de bronz în proba de aruncare a ciocanului, la U13, cu o aruncare de 13,44 metri. La U14, Călin Petrișor a terminat pe locul 5, cu o aruncare de 16,28 m.