12 C
26-oct.-2024

Luptătorii de la Viitorul Vaslui, șase medalii la Campionatul Național de lupte libere U13 și U17 – parter

MEDALIAȚI… Tinerii luptători de la C.S “Viitorul” Vaslui au urcat pe podium la Campionatul Național de lupte libere U13 și U17 – parter. Sportivii pregătiți de Vasile Frățilă și Marian Sluser au obținut șase medalii, dintre care una de argint și cinci de bronz.

Campionatul Național Individual U13 și Individual U17 – parter a avut loc la Târgu-Mureș, iar sportivii vasluieni au avut evoluții remarcabile, obținând șase medalii. Cel mai bun rezultat a fost obținut de Liviu Ungureanu, locul doi și medalia de argint la Under 17 – parter, categoria 51 kg. Medaliile de bronz la Individual U17 – parter au fost obținute de Mihaela Lupașcu (43 kg), Amalia Mocanu (65 kg) și Ricardo Modoranu (71 kg). Alte două medalii de bronz au fost cucerit la Individual Under 13, de către juniorii Mihai Iurașcu Gheghici (36 kg) și Andreea Macovei (52 kg). Cei șase sportivi sunt pregătiți de către antrenorii Vasile Frățilă și Marian Sluser. În urmă cu zece zile, un alt sportiv al clubului vasluian, Robert Maxim, a obținut medalia de bronz la Campionatul Național de Lupte Libere – U20 de la Călărași. Sportivul antrenat de Neculai Beligan a fost foarte aproape de a prinde marea finală a competiției.