8.1 C
18-oct.-2024

ÎN NUMELE PRIMARULUI (foto)

FC Gârceni – CSM Pascani 2-2 (6-5 dupã penalty-uri)

PERFORMANTÃ… FC Gârceni s-a calificat în faza a III-a a Cupei României, dupã ce a eliminat pe CSM Pascani la loviturile de departajare. Eroul gazdelor a fost portarul Bargan, care dupã ce a gresit la primul gol al oaspetilor a avut o prestatie excelentã si a reusit sã pareze si o loviturã de departajare. Norocul a fost de partea echipei lui Scutelnicu, pãscãnenii trimitând de douã ori mingea în barã, iar la loviturile de departajare au dat-o de douã ori peste poartã. La final, jucãtorii i-au dedicat victoria, din nou, primarului Mircea Scutelnicu, cel care a venit la meci într-un cãrucior cu rotile, pentru a fi alãturi de jucãtorii sãi.

Dupã 1-0 cu Aerostar Bacãu, în prima fazã a cupei, Gârceniul a primit, ieri, vizita ocupantei locului patru în editia precedentã a Ligii a III-a, CSM Pascani. Surprinzãtor, Soldan si compania au avut initiativa în prima parte a jocului, iar la prima ocazie mai mare au si reusit deschiderea scorului. Fundasul Chirica (15) profitã de greselile din defensiva Pascaniului si deschide scorul, dupã o loviturã de colt. Replica oaspetilor a venit imediat si la o fazã care nu anunta nimic, Bargan iese gresit, iar oaspetii restabilesc egalitatea. Usor, usor, Pascaniul pune stãpânire pe joc si are si cele mai importante ocazii, însã pe contraatac, Gârceniul poate înscrie golul doi. Însã, acesta apare tot dintr-o fazã fixã, dupã un corner, acelasi Chirica face “dubla”. Dupã pauzã, Gârceniul s-a axat mai mult pe defensivã, tintind un 2-1 ce ducea trupa lui Scutelnicu mai departe. Doar cu Moraru si Apetrei, atacul gazdelor a fost steril si fãrã fortã, chiar dacã au început curajos cea de a doua reprizã. Micutul Apetrei (65) putea închide meciul, însã a trimis în plasa lateralã din 10 metri. Pãcãnenii au jucat calm si meticulos si chiar dacã scorul nu-i avantaja au lãsat impresia cã detin controlul. La douã minute dupã ratarea lui Apetrei au reusit egalarea si au început sã împingã jocul cãtre poarta lui Bargan, însã bara îl salveazã în douã rânduri. Tensiunea a fost mai mare când s-a trecut în prelungiri. Pascaniul a continuat sã preseze si sã creeze pericol la poarta Gârceniului, în timp ce gazdele au încercat sã predea lectia contraatacului. S-au apãrat bine si s-a trecut la loviturile de departajare. Perju si Dohotaru rateazã, în timp ce oaspetii înscriu. E 5-3 si nimeni nu mai spera la calificare. O minge peste poartã si una apãratã de Bargan si se face 5-5. Pascaniul rateazã, iar Dragomir duce Gârceniul în faza a II-a a Cupei României.

BUCUROS

Primarul comunei Gârceni le multumeste jucãtorilor pentru cã i-au dedicat aceastã victorie si sperã ca în turul urmãtor al cupei sã întâlneascã o echipã din Liga a II-a. “Chiar dacã nu aveam voie am stat tot meciul. Sunt bucuros pentru aceastã victorie. Nu am ce sã le cer jucãtorilor, au învins douã echipe din Liga a III-a, formatii care fac pregãtire zi de zi”,a declarat Mircea Scutelnicu.

VICTORIE CU DEDICATIE

Mijlocasul Adrian Soldan a tinut sã-i dedice victoria primarului comunei Gârceni, Mircea Scultenicu, cel care a suferit acum o lunã un grav accident de circulatie. “E o victorie importantã pe care i-o dedicãm primarului. Îi multumim pentru ceea ce face. Chiar dacã se aflã într-o stare gravã a tinut sã fie alãturi de noi. Tot respectul. Ceea ce face nu face pentru el, ci pentru judet”, a spus Adrian Soldan.