Local

În mijlocul furtunii, coafura lui Solomon rezistă cu stoicism

FAULT DE ROȘU… Pentru prima dată, un parlamentar PSD de Vaslui își dă demisia din partid. Anunțul făcut ieri de senatoarea Victoria Stoiciu a provocat stupoare în rândul pesediștilor vasluieni. Cel mai tare a durut momentul ales și, în mod special, modalitatea prin care senatoarea s-a despărțit de „echipă”. Aceasta și-a acuzat colegii că îngroașă rândurile extremiștilor și că au renunțat la principiile care îi uneau. Imediat a venit și replica foștilor colegi, Adrian Solomon și Eduard Popica. Ambii i-au sugerat demisionarei să renunțe și la mandatul de parlamentar! Niciunul nu a avut, însă, curajul să-i explice senatoarei motivul alianței partidului cu AUR! Interesant este că duminică, Victoria Stoiciu era la Vaslui, la alegerile de la Organizația Județeană de Femei și se pupa pe gingii cu susținătorii extremiștilor și apoi luni a virat-o brusc, ca și cum ar fi aflat că cineva a înșelat-o.

Imediat după ce a venit de la București anunțul moțiunii comune PSD-AUR pentru demiterea Guvernului Bolojan, senatoarea de Vaslui Victoria Stoiciu și-a anunțat demisa. Așa cum explică senatoarea, cauza acestei demisii surprinzătoare o reprezintă tocmai această alianță a partidului cu AUR. „Astăzi mi-am înaintat oficial demisia din Partidul Social Democrat. Decizia vine ca un pas firesc după ce ieri am refuzat să semnez moțiunea de cenzură, marcând momentul în care viziunea mea și direcția actuală a partidului au intrat pe contrasens total.Consider că este nevoie de un cordon sanitar absolut care să mențină forțele extremiste în izolare politică totală. Orice încălcare a acestui principiu nu reprezintă doar o eroare tactică, ci o normalizare a fascismului. Pas cu pas, până când monstrul va fi prea mare ca să îl răpunem. Istoria este cel mai bun profesor. Ascensiunea fascismului în perioada interbelică nu s-a produs subit. A fost rezultatul unor concesii repetate făcute de forțele democratice, care au sacrificat viitorul pentru calcule politice mici și rațiuni de moment. De ce credeți că social-democrații germani păstrează cu sfințenie acest cordon sanitar în raport cu extremiștii lor? Pentru că se uită înapoi în istorie. Și nu vor să o repete. Nu pot și nu voi gira niciodată normalizarea fascismului. Este o linie roșie peste care nu se poate trece.Le mulțumesc colegilor social-democrați care m-au susținut în inițiativele legislative de până acum pentru buna colaborare. Din păcate, drumurile noastre se despart aici, nu pot face parte dintr-un proiect care sacrifică valorile democratice fundamentale pe altarul unor interese politice de etapă”, a anunțat Victoria Stoiciu

Eduard Popica: „Moralitate pe jumătate”

„Luăm act de demisia doamnei senator Victoria Stoiciu și de justificarea invocată – o pretinsă „normalizare a fascismului” – o formulare spectaculoasă, dar complet ruptă de realitatea în care acest partid a activat și a livrat rezultate. Adevărul este mult mai simplu și mai puțin convenabil: acest mandat nu este produsul unui parcurs individual excepțional, ci rezultatul unui efort colectiv susținut. Am promovat, am apărat și am dus în fața alegătorilor o candidatură pe care puțini ar fi pariat. Încrederea acordată nu a fost întâmplătoare, ci construită – pas cu pas – de o echipă întreagă. Cu atât mai stridentă este încercarea de a rescrie această realitate printr-un discurs alarmist și fără acoperire. Invocarea unor pericole inexistente nu poate ascunde faptul că această plecare ține mai degrabă de oportunism decât de principii. Recunoaștem, totuși, un lucru: ne surprinde că această etapă a durat aproape doi ani. Într-un peisaj politic în care alții au abandonat mult mai rapid responsabilitățile asumate, această întârziere poate fi considerată, ironic, o formă de perseverență. Partidul nostru nu își negociază valorile în funcție de conjuncturi și nu validează derapaje retorice menite să justifice decizii personale. Mandatul de senator nu este un trofeu individual, ci o responsabilitate publică – iar cei care uită acest lucru aleg, în mod deliberat, să se îndepărteze de cei care i-au trimis acolo. Prin urmare, doamna senator, pentru a nu trata lucrurile cu jumătate de măsură și pentru a demonstra anumite principii pe care le pretindeți, normalitatea ar fi aceea de a vă da demisia mai ales din funcția de senator al unui județ care v-a votat.Succes!”, i-a transmis Eduard Popica.

SARCASM MARCA SOLOMON: „Repede, până nu oxidează principiile!!!”

REPLICĂ… Președintele Solomon a fost mult mai scurt în mesaj, dar și mai acid în ideile exprimate cu nervozitate evidentă. Acesta s-a arătat deranjat că a trebuit să afle despre demisie pe Internet. „Am aflat, de pe Facebook, că doamna Victoria Stoiciu are principii și linii roșii peste care nu poate trece! Atunci, să nu uite că a fost aleasă pe LISTA PSD în județul Vaslui! Prin urmare, ocupă un loc pe care cetățenii vasluieni au votat un membru PSD! În acest caz nu poate fi decât o soluție pentru ca distinsa doamnă să rămână cu onoarea neștirbită: DEMISIA din Senat! PS: Repede, până nu oxidează principiile!!!”, a spus Solomon.

Cine e Victoria Stoiciu

CV… Victoria Stoiciu a fost aleasă senatoare de Vaslui pe listele PSD în 2024, după ce anterior fusese consilieră de stat la Cancelaria premierului Marcel Ciolacu. De altfel, având susținerea acestuia, Stoiciu a ajuns chiar vicepreședintă PSD până la venirea echipei lui Sorin Grindeanu.În 2001 și-a luat licența în științe politice la Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA) București, iar în perioada 2001-2005 a făcut studii postuniversitare în relații internaționale, la aceeași facultate.În 2019 a obținut Doctoratul în științe politice, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca. Ea a absolvit Școala Europeană pentru Democrație din cadrul Consiliului Europei și a fost bursieră a Transatlantic Forum on Migration and Integration (German Marshall Fund).

33 comentarii

  1. Solomoane uiți un lucru elementar și tu ai fost ales pe listă, când ai candidat individual ca mare PSD ist la primăria Bârladului ai luat-o in freză , deci ești mare parlamentar pe seama nătângilor care vă votează pe voi PSD și sunt studii sociale făcute cine va votează pe voi adică PSD adică crema României 😂😂😂

  2. Domnul Gelu Irimia vede doar CANTITATEA muncii senatoarei Stoiciu, dar omite CALITATEA.

    Această senatoare de Vaslui (județul în care m-am născut și am crescu și pentru care am candidat la alegerile parlamentare din anul 2024) vede la tot pasul în România doar fasciști și antisemiți, omițând faptul că o națiune creștin ortodoxă nici pe departe nu poate fi acuzată de o asemenea grozăvie!

    Mai puțin cunoscut de doamna Stoiciu, dar petru majoritatea românilor este foarte bine știut și destul de limpede că INTERBELICUL a fost o perioadă de istorie complicată, când crizele economice, politice și de securitate s-au manifestat nu doar în România, ci la nivel mondial.

    Pentru mine este o certitudine că această senatoare NU VREA să cunoască istoria României acelor vremuri, omiâînd cu rea intenție faptul că ura împotriva etnicilor evrei nu a fost întâmplătoare. Se pare, totuți, că cineva dorește astăzi să provoace acest lucru, din nou….

    Am detaliat aici 👇👇👇

    https://www.facebook.com/share/1AxiF3BfYg/

    PS: Salut gestul doamnei Stoiciu de a demisiona din PSD, pe care o văd mai degrabă integrată în grupul USR….

  3. Cugetările înțeleptului panaramentar Solomon, enunțate clar și lustruite bine cu flegma de rigoare, sunt pline de sevă și de ceea ce se chemă căldură tovărășească, de aceea le merg direct la suflețel oițelor geto-dacice din „grădina Maicii Domnului”, adică din țara lui mafoame și a lui „da’ mie, mie ce-mi pică” (mulțumesc, Constantin Tănase). Cum să nu li se umezească ochii de emoție?!

    Celebrul Ştefan Zeletin, spunea pe la anul 1916, în cunoscuta lui carte „Din țara măgarilor”:
    „Şi peste o sută de ani în România se va aplica același principiu : ‘hatâr contra bacșiș’. ”
    Iată, o sută de ani s-au dus de parcă nici n-au fost, iar principiul este aici, cu noi, de neclintit, în inimile noastre roșii ca trandafirii social democrați – și nu „ad portas”, vorba lui Cicero.

  4. Foarte bun titlul. Ironic dar bun!

    Dezamăgire mare gestul dnei Stoiciu. Mă întreb dacă nu a fost cumva o ieșire impulsivă, fără un temei de bază….?!
    ….normalizarea fascismului. Aur- extrema dreaptă…? ( :)))))))))))))))), Simion extremist de dreapta…..este ilar dar nașpa rău cum a ajuns politica noastră și presa aservită să debiteze asemenea aberații
    Deci PSD ar pune brațul să migălească o mare manevră: să se deconspire ca partid fascist! Este numa bun ca idee de piesă de teatru ca reinterpretare a „Scrisorii pierdute” de IL Caragiale!
    -comparații cu comuniștii germani SPD din Parlamentul german…? -care apropos încep să piardă ușor teren în fața alternativei (o reacție normală contra unei direcții greșite a politicilor Merkel si a falsilor germani creștini CDU, niște adormiți în papuci care votează numa tâmpenii contra propriului popor)

    citez: „un cordon sanitar absolut care să mențină forțele extremiste în izolare politică totală” = păi asta sună a abuz, a dictatură, dragii mei cititori! ce facem, aducem comunismul anilor 50 înapoi?

    Păcat că unii oameni aleg să creadă teoria asta „nouă” ereditară a Școlii de la Frankfurt, la modă în Occident: un partid unic toalitar care să mimeze democrația, să pună de fațadă alte partide satelit și să expună poporului dușmanul: extremistii fascistii nazistii nationalistii. Colorat cu steagu curcubeu, cu milioane de non-europeni aduși fraudulos fără nici o explicație, cu directive de „protejare” a mediului care de fapt le distruge economia si locurile de muncă, depravarea culturală, omisiunea crimelor si fărădelegilor comise de „inginerii” invitați de merkel, presă aservită, CENZURĂ!!! etc

    1. Scriind corect, deci nefiind prost și analfabet, ești și mai periculos cu teoria pe care ai mentionat-o! Măcar un tâmp oligofren necitit e manipulabil si are o idee fixa indusa, gen „turu doi anapoi”, „îmi da Simion casa”, etc, în schimb tu, draga manglitorule, o dai întoarsă golaneste și parșivește! Mda….nu va dezmințiți, vipere ce sunteți!

      1. te asigur ca nu fac parte din nici o mișcare politică!
        Sunt un simplu observator al vieții urbane. Garantat nu pot fi foarte obiectiv mereu. Nu sunt Socrate nu sunt vreun Newton. Dar privesc în prezent și în trecut, fiecare interpretează cât știe! Problema e să nu cenzurăm libertatea de gândire și opiniile participanților la fenomenul comunicativ social! un NU clar comunismului! Socialismul este ok si necesar din toate punctele de vedere, dar nu cel de inspirație marxistă. E de Doamne Ferește!
        Nu te mai adresa în derizoriu unui grup imaginar, nu suntem la furnicutze pe antena unu!
        Să avem o zi bună!

  5. Prefectul Eduard Popica a ieșit public cerând demisia senatoarei Stoiciu. Ferm, apăsat, de parcă până ieri nu erau în același partid.
    Doar că, la scurt timp, și-a prezentat și el demisia. Nu dintr-un impuls de conștiință, ci la cererea partidului. În politică, nu pleci când vrei, ci când ți se spune.
    Rămâne întrebarea: cât e convingere și cât e rol? Pentru că, dincolo de declarații, Popica pare mai degrabă un produs al partidului decât un lider cu identitate proprie.
    O să ne fie dor, probabil. De aparițiile lui discrete, de stilul vestimentar… strâns pe idei largi, și de liniștea pe care o lăsa în urmă.
    Între timp, Solomon își face din nou numărul – scandalul de serviciu, ridicat la rang de strategie. Când unii ies din scenă, alții ridică volumul.
    Cât despre senatoare, nu cred că a apărut din neant. În politică nu există minuni, doar calcule.
    Una peste alta: mai multă disciplină de partid decât principii. Și fiecare joacă exact rolul care i se dă.

    1. „Turu doi anapoi”, mai schima dracului replica! Acu’ o ardeți cu blugii si bananele, prosti analfabeti ce sunteți! Îmi respirați aerul degeaba, ploșnițe strivite ce sunteți!!!

        1. Bunica sau bunicu, același bou plătit să scrie comentarii pe aici, dacă tot mi-ai adresat o urare personala, trebuia să fii oleacă mai deștept și sa scrii naibii corect, prost frustrat și analfabet! Citește și invata: ” bagă-ți-le!!”

      1. Vad ca tu atata stii, sa injuri. Te crezi destept pentru ca stii multe injuraturi? Esti frustrat rau mai omule! Ia un marker si deseneaza doua dungi negre , unite, in dreptul sprancenelor, poate te mai linistesti uitandu-te in oglinda.

  6. S-a dus la originile ei USR-iste. Asemenea personaje chiar nu inteleg cum de sunt votate de romani, un popor cu peste 80 % crestini, si mai ales intr-un judet ca al nostru. Tara este vanduta bucata cu bucata de USR-isti care nu stiu nimic altceva decat sa injure si sa faca rau. Iar au pornit placa aia cu Rusiii… Rusiii…, si legionariii. Hai sa fim seriosi. Ei vand tot ce mai e romanesc si acuza pe altii de tradare. La USR se aplica perfect zicala: Hotii striga… HOTIII

    1. „Bunicu’ , se vede ca ești diavol ghijoi pervers! Cum o arzi tu în cuvinte, asa….manglitor si manipulator…mare javra ordinara ești! Îți doresc sa crapi, ca să nu ne mai consumi resursele! Nici pensie sa nu mai iei, ca oricum ti-a dat-o ciolacu nesustenabil financiar, din FONDUL DE REZERVA FURAT!!!

      1. Sa inteleg ca doar atata poti si doar atata te duce capul. De ce faci spume la gura, ca am spus un adevar. Eu ca antreprenor platesc taxe si impozite marite, tu ca un mancator de la stat, probabil platit sa injuri din banii mei nu ai cum sa intelegi ca pentru banii aia primiti cineva chiar munceste, nu sta si scrie comentarii la ordinul partidului.

    2. Cam asa este. Doamna Stoiciu prezenta ”Starea Muncii” in emisiunea lui Patraru de la Prima TV. Este cunoscut faptul ca Patraru e USR ist convins si sprijinit!

    3. Bunicule in ce țară trăiești tatae, eu cred că ai greșit ceaiul, ai mare grijă să nu te dămblăgești de tot că observ că mult nu mai ai și e păcat că vin vremuri de aur și glorie pentru Romania

  7. Pai e vina PSD-istilor ca s-au incurcat cu astfel de personaje. Aveau atatea in Vaslui, dar au fost disciplinati si au ascultat ordinele de sus. 😉

      1. Coloana verticala??? Eu cred ca nu traiestii in Vaslui, sau esti USR-ist infocat. Au dublat, triplat impozitele la locuintele saracilor, alea de lut, la masini, au luat de la persoanele cu handicap, bursele copiilor, ca e austeritate. Dar au dat mai multi bani la SRI, SIE, parlament si subventii la partide. Tu chiar nu vezi realitatea?? Nu au luat o masura fiscala impotriva multinationalelor, doar impotriva firmelor romanesti s-au luat masuri fiscale prin majorarea taxelor. Si de cand e asa rau sa fii nationalist, sa tii cu tara ta?

        1. Puiule ține minte ce-ți spun dacă pleacă multinaționale suntem muritori de foame , vezi că naționalismul nu se face cu burta goală , văd că încă mai crezi in povești nu uita ce a supus grindeanu că politicienii nu sunt făcuți la școala de maici , eu chiar vreau sa vină aur la putere cu PSD și să vezi atunci ce decepționați o sa fiți or să aibă de treabă psihologii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button