14.5 C
25-oct.-2024

Husana Husi, debut cu stângul în returul Ligii 3

Husana Husi – Foresta Suceava 1-2

GHINION… ACS Husana Husi a pierdut nemeritat partida de pe teren propriu, cu Foresta Suceava, din prima etapã a returului Ligii 3. Husenii au fost învinsi cu 2-1 la capãtul unui meci în care au avut 4-5 mari oportunitãti de a marca. Golul Husanei a venit prea târziu, Vioricã înscriind la ultima fazã a meciului.

Foresta Suceava a deschis scorul în startul reprizei secunde, în minutul 47, prin Robert Marin, dupã un corner fãcut cadou de portarul Husanei. Sergiu Gârdea si Paul Deleanu au irosit cele mai mari ocazii ale gazdelor, primul a ratat incredibil din pozitie de unu la unu cu portarul advers, în timp ce Deleanu a ratat singur cu poarta goalã. Ocaziile s-au rãzbunat, iar sucevenii au dus scorul la 2-0, din penalty, Netbai (min. 82) transformând o loviturã de la 11 metri acordatã corect de centralul partidei. Adrian Vioricã a fãcut 1-2, dar a fost prea târziu, meciul încheindu-se cu victoria oaspetilor. A fost un meci spectaculos cu faze si ratãri la ambele porti, iar sucevenii s-au dovedit a fi mai norocosi, câstigând o partidã care dupã aspectul jocului ar fi trebuit sã se termine cu un scor egal. Dupã zece etape, Husana Husi a rãmas cu 12 puncte, dar a coborât pânã pe locul 8, având un golaveraj inferior în fata celor de la Sporting Juniorul Vaslui si CSM Bacãu. În etapa urmãtoare, Husiul joacã, acasã, cu Ceahlãul Piatra-Neamt.