17 C
21-sept.-2024

HC Vaslui, douã victorii la “Cupa Primarului”

Handbal

ÎN FORMÃ… Vasluiul a obtinut douã victorii la “Cupa Primarului” si este principala favoritã la câstigarea turneului. În prima zi, Vasluiul a dispus de echipa polonezã HC Malbork cu scorul de 36-25. Ieri, vasluienii au continuat evolutia bunã si împotriva ucrainienilor de la Sahtior Donetk, în fata cãrora s-au impus la limitã, scor 33-30 (20-14).

Handbalistii vasluieni sunt favoriti la câstigarea turneului international “Cupa Primarului”, dupã ce au câstigat cu HC Malbork si Sahtior Donetk. Vasluiul a învins duminicã, la Chisinãu, echipa polonezã HC Malbork cu scorul 36-25 (18-8) în prima zi a “Cupei Primarului”. Handbalistii vasluieni au început în fortã meciul, fiind hotãrâti sã obtinã o victorie categoricã, iar în minutul 5 conduceau la o diferentã de patru goluri, 5-1. Vasluiul s-a aflat în avantaj pe toatã durata partidei, având la pauzã un avans de zece goluri, 18-8. În partea secundã, elevii pregãtiti de Leonard Bibirig au mentinut o diferentã de 10-11 goluri, ecartul maxim fiind de 15 goluri, 32-17 în minutul 51. În cele din urmã, HC Vaslui s-a impus cu 36-25 în fata echipei poloneze, HC Malbork. Asearã, vasluienii s-au impus si împotriva ucrainienilor de la Sahtior Donetk, scor 33-30 (20-14) si sunt favoriti la câstigarea trofeului. Astãzi, Vasluiul va disputa ultimele douã partide, ambele împotriva reprezentantelor Republicii Moldova. De la ora 10.00, HC Vaslui întâlneste Sportul Studentesc Chisinãu, urmând ca de la ora 16.10 sã întâlneascã vicecampioana Moldovei, Olympus Chisinãu.