Haos feroviar în Germania din cauza unor români: peste 1.400 de minute întârziere

Corturile au fost găsite de un ofițer de poliție care se afla într-un tren, conform poliției federale, potrivit Știri Disapora.
Pentru a ajunge la tabăra de corturi, oamenii traversau șinele. De asemenea, acolo erau articole de uz zilnic, saltele și gunoaie.
Poliția federală din Mainz a dat peste un grup, care era format din cinci până la zece persoane, în zona căii ferate. Autoritățile au dispus trenurilor să reducă viteza în acea zonă pentru a nu pune în pericol oamenii. Unii dintre ei au fugit în momentul în care au văzut că polițiștii se îndreaptă spre ei.
O româncă, în vârstă de 63 de ani, și un român, în vârstă de 66 de ani, au fost reținuți de polițiști. Cei doi au afirmat că voiau să doarmă între șine. ..https://adevarul.ro/stiri-externe/europa/haos-feroviar-in-germania-din-cauza-unor-romani-2247227.html