10.6 C
20-sept.-2024

Galatenii au primit un punct de Sfantul Nicolae

PUNCT MUNCIT… În ciuda situatiei delicate în care se afla echipa sa înaintea acestei partide, Dorinel Munteanu a venit curajos la Vaslui si a plecat mândru. Elevii sãi s-au concentrat mai mult si au reusit sã smulgã un punct în fata unui adversar mult mai bine cotat, chiar în fieful acestuia.

Esecul cu Steaua din etapa trecutã si nemultumirea fanilor pãreau cã-l vor motiva îndeajuns pe Marius Lãcãtus astfel încât sã le cearã jucãtorilor sãi victoria cu orice pret, o victorie care ar fi avut darul de a-i face pe suporteri sã treacã mai usor peste înfrângerea din etapa trecutã. Foarte putini însã s-ar fi asteptat la un asemenea scenariu în partida de ieri. Otelul a început practic în avantaj partida de pe “Municipal”, înscriind prin fundasul Sârghi, în minutul 3, acesta sutând nestingherit în poarta lui Kuciak, la o fazã în care colegii acestuia din urmã pãreau cã nu stiau cã meciul a început. 1-0 pentru oaspeti, iar Lãcãtus pãrea sã-si aminteascã din nou de momentele când se afla pe banca celor de la UTA, Ceahlãul si chiar a gãlãtenilor, perioade în care insuccesele se tineau lant. Burdujan i-a readus suflul cu sapte minute înainte de pauzã, înscriind simplu dupã o actiune a brazilianului Gerlem. Contrar asteptãrilor, jucãtorii vasluieni au iesit de la cabine la fel de motivati ca si în prima reprizã, iar asta s-a vãzut pe teren. Dorinel Munteanu stia cã publicul vasluian e pretentios, asa cã si-a pus elevii la marcaj, tactica acestuia având efectul scontat. Wesley & Co. nu au avut ocazii notabile la poarta adversã, iar fanii din tribune au refuzat sã creadã cã echipa lor a prins o zi proastã, dezaprobând convinsi orice balon pierdut de echipa gazdã. Scor final, 1-1, iar gãlãtenii se întorc acasã cu un punct meritat, în timp ce “galben-verzii” trebuie sã se concentreze si mai mult în ultima sãptãmânã de dinaintea vacantei de iarnã, pentru a încununa mãcar cu un punct seria celebrelor “opt victorii consecutive”.