26.1 C
24-sept.-2024

Etapa Vasluiului

Liga Nationalã de handbal masculin

CU NOROC… Runda XXI a Ligii Nationale a fost una cu rezultate normale, desi în unele meciuri a fost loc si de surprize. În fruntea clasamentului se aflã în continuare Steaua Bucuresti, iar Minaur Baia Mare si CSM Focsani se bat, în continuare, pentru ultimul loc de play-off. Echipa vasluianã a profitat de pasul gresit fãcut de gruparea antrenatã de Viorel Ciubotaru si s-a apropiat la doar douã puncte de locul 9.

Campioana en titre si-a regãsit forma care a ajutat-o sã câstige titlul anul trecut iar dupã revenirea senzationalã cu CSM Bucuresti, a fãcut un nou meci bun, la Timisoara, unde a cîstigat cu 31-28. A fost, poate, cea mai mare surprizã a rundei 21. Dunãrea Cãlãrasi si-a asigurat locul 7 la finalul sezonului regular, dupã ce joi a învins pe Minaur Baia Mare cu 30-28 (17-13). Minaur s-a deplasat la Cãlãrasi fãrã trei jucãtori importanti, Lazic, Dragas si Busecan, accidentati, dar chiar si în aceste conditii au pus probleme aproape o reprizã. CSM Focsani a rezistat un sfert de orã la Bucuresti, în fata CSM-ului care a trecut cu bine peste înfrângerea cu Dinamo. Handbalistii lui Vlad Caba s-au desprins pe tabelã în partea a doua a primei reprize, au intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri si au stabilit destinatia celor trei puncte încã din minutul 35. Liderul Steaua a avut o misiune facilã pe terenul „lanternei rosii”, unde a cîstigat cu 32-24. Lucrurile au intrat în normal dupã minutul 20, iar bucurestenii s-au desprins pânã la pauzã la sase goluri, 19-13. Partea a doua s-a desfãsurat conform raportului de forte, astfel cã Steaua ajunge la 49 de puncte. Etapa 21 a fost una foarte bunã si pentru HC Vaslui, care a câstigat trei puncte mari în economia play-out-ului, dupã 26-24 cu CSM Fãgãras. În urma acestui rezultat elevii lui Bozo Rudic s-au apropiat la 2 puncte de locul 9 si la 5 puncte de ocupanta locului 8, Minaur Baia Mare. Runda viitoare programeazã o deplasare dificilã pentru handbalistii vasluieni, pe terenul Minaurului.