LocalSPORT

EGALAȚI PE FINAL!

ECHITABIL… CSM Vaslui și-a revenit repede după eliminarea din Cupa României. Handbaliștii vasluieni au plecat neînvinși de la Suceava, la capătul unei partide extrem de echilibrate. Sursă foto: Marius Gabor

REMIZĂ… CSM Vaslui a încheiat la egalitate cu CSU Suceava scor 36-36 (19-19), în deplasare, în etapa doua a returului din Liga Zimbrilor. Vasluiul a condus pe final (36-35), dar echipa gazdă a smuls egalul, printr-un gol marcat cu cinci secunde înainte de fluierul de final.

Venită după rușinea cu Steaua București, 25-34 în sferturile Cupei României, CSM Vaslui s-a ridicat la un alt nivel. Derby-ul Moldovei s-a desfășurat sub semnul echilibrului și niciuna dintre echipe nu a condus la o diferență mai mare de goluri. Chiar dacă au trecut și prin câteva momente mai puțin bune la începutul meciului, când Suceava a condus cu 6-4 și 7-5, prima repriză s-a încheiat la egalitate, 19-19. În partea secundă, a venit rândul Vasluiului să conducă cu două goluri, 24-22 (min. 38) sau 32-30 (min. 50), iar finalul a fost unul dramatic. Cu 30 de secunde înainte de final, CSM-ul a marcat pentru 36-35 prin cel mai bun jucător al meciului, Dragoș Hanțaru (12 goluri marcate), dar sucevenii au egalat cu cinci secunde înainte de final, 36-36. „Roș-alb-albaștrii” au mai avut un ultim atac, însă nu au mai avut timp să arunce la poartă. Pentru CSM Vaslui au marcat: Dragoș Hanțaru (12 goluri), Ștefan Armanu (7), Yuriy Pop (6), Dominik Gal (3), Alexandru Ionescu (3), Rareș Ștefan (3), Andrei Yashchanka (2), Aidenas Malasinkas (1). CSM Vaslui acumulează 15 puncte și rămâne pe locul 4 în clasament, urmând ca în etapa viitoare să joace, acasă, cu Minaur Baia Mare, pe 22 februarie.

Hanțaru: “Ne-ar fi plăcut să plecăm acasă cu două puncte

„A fost un meci extrem de greu pentru ambele echipe, cu siguranță, un meci în care a trebuit să muncim 60 de minute pentru acest punct. Ne-ar fi plăcut să plecăm acasă cu două puncte, dar ne putem declara mulțumiți și cu acesta. Atmosfera de la Suceava este frumoasă, ca întotdeauna; o atmosferă care pune presiune pe echipa adversă, care își susține echipa timp de 60 de minute și care oferă un spectacol pentru toți oamenii prezenți, fie că sunt suporteri ai Suceavei, fie simpli spectatori care vin pentru handbal”, a spus golgheterul campionatului, Dragoș Hanțaru.

2 comentarii

  1. Tot meciul Suceava ne-a tocat pe extreme,se vedea de la o posta.. domnu antrenor probabil discursul dumneavoastra suna ceva de genu,ne-am revenit moral dupa esecul cu Steaua si am facut un meci bun.
    Hai sa fim corecti,Suceava cu tinerii astia ne-a intins tot meciul si atat…
    Cine n-are ochi sa vada…

  2. Vai nu vă este rușine. Ne bucuram la un egal cu Suceava. O echipă de tineri și cu buget de cel puțin jumate față de Vaslui.
    Ne bucurăm la un egal cu Suceava și pentru ca arbitri ne-au ținut în joc

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button