DUREROS: Sătenii din Bunești-Averești pun mână de la mână să îl îngroape pe tânărul ucis de criminalul minor
URMĂRILE CRIMEI… Ucigașul de 16 ani, de la Bunești-Averești, Gabriel Ionuț Bogdan, a fost arestat preventiv marți, 18 martie, pentru următoarele 30 de zile. Cruzimea cu care l-a omorât pe Lucian, un tânăr în vârstă de 24 de ani, azvârlindu-l în șanț și dând foc trupului, fără măcar a verifica dacă incendiază un cadavru sau dacă poate acel om încă mai respira, a făcut instanța să treacă peste faptul că ucigașul este minor. Judecătorii l-au trimis direct după gratii pe adolescentul care, fără pic de empatie, de remușcare sau milă, a alergat după crimă la ghicitoarea din sat, ca să vadă în tarot dacă îl va prinde sau nu Poliția. Câtă vreme la Vaslui se judeca propunerea de arestare preventivă, în sat a ajuns cu taxiul tatăl criminalului, Giulio Bogdan, cel care a sunat în noaptea crimei la 112. S-ar fi oprit direct la cârciuma din sat, spun vecinii, și acolo ar fi ridicat din umeri, spunând că pe el nu îl interesează de moartea comisă, pentru că el nu e vinovat. La numai câțiva pași însă, puținele rude și prieteni, cu sufletul strâns, se pregăteau să aducă acasă de la Medicina Legală trupul neînsuflețit al lui Lucian. Dureros este că acesta ar fi dat puținii bani câștigați în ultima vreme în străinătate, ca să achite cursurile la școala de șoferi, iar acum oamenii din sat spun că nici nu au cu ce îl înmormânta. Sătenii au inițiat o mică strângere de fonduri, pentru înmormântarea creștinească a lui Lucian.
Criminalul superstițios de la Bunești-Averești, Gabriel Ionuț Bogdan, și-a aflat ieri viitorul, fie și pentru următoarele 30 de zile. Instanța Tribunalului Vaslui însă nu i-a citit în tarot, ci în Codul Penal, iar acolo scrie limpede că un asemenea individ, chiar dacă are doar 16 ani, nu are ce căuta într-o comunitate de oameni normali. Au fost uluiți toți cei prezenți în sală de detaliile înfiorătoare ale crimei, dar și de faptul că adolescentul nu a fost capabil să spună un motiv clar, coerent, pentru care l-a omorât pe Lucian, altul decât invidia față de băiatul care, i se părea lui, are o altă perspectivă de viață decât a sa. De când s-a întâmplat nenorocirea, în toată comuna Bunești-Averești oamenii vorbesc despre acest caz. Ieri se temeau să nu cumva să i se dea drumul, pe același motiv pentru care a scăpat de fiecare dată, și anume că „e minor”. Tatăl său, cel în curtea căruia s-a făcut grătarul sfârșit cu o crimă, a fost și el dus la audieri, dar s-a întors în sat cu un taxi și părea foarte relaxat. „Era la bar în sat și bea. Spunea că lui nu are nimeni ce să îi facă, pentru că nu știe nimic de crimă, iar feciorului tot nu i se întâmplă nimic, pentru că e minor și nu și-a dat seama ce face. De aici a pornit lumea să spună că este posibil să ne pomenim cu criminalul înapoi acasă”, au comentat sătenii. Instanța însă a dispus arestarea lui Gabriel Ionuț Bogdan pentru 30 de zile. De remarcat că apărătorul său din oficiu a contestat măsura și ultimul cuvânt îl va avea Curtea de Apel. Iată cum sună sentința de la Tribunal: „Admite propunerea Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui, dispune arestarea preventivă a inculpatului pentru săvârșirea infracțiunii de omor calificat, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 18.03.2026 până la data de 16.04.2026. Dispune emiterea mandatului de arestare preventivă pentru inculpat. Cu drept de contestație în termen de 48 de ore de la pronunțare pentru inculpat și de la comunicare pentru procuror.”
Lucian, un copil „din flori”, crescut de bunică, dar apreciat de săteni pentru că era liniștit, muncitor și avea dorința de a face ceva bun cu viața lui
Între timp a ieșit la iveală și povestea de viață a lui Lucian, tânărul de 24 de ani zdrobit în bătaie și incendiat. Aceasta este una foarte tristă. Lucian nu avea tată, iar mama lui s-a recăsătorit în altă comună. Pe el îl crescuse de mic bunica sa din Bunești, care însă încetase din viață acum vreo 2 ani, spun apropiații. În ultimul timp, Lucian a încercat să își ia viața în propriile mâini, pornind pe drumul străinătății, în căutarea unei vieți mai bune. A muncit și prin Germania, prin Marea Britanie, iar acum, spun unii, ar fi venit din Irlanda, însă fusese plecat doar o lună. Puținii bani pe care i-a adus i-ar fi dat pentru cursurile la o școală de șoferi și își făcuse și niște analize medicale. Era bucuros că face școala de șoferi, căci, cu permisul luat, putea să se angajeze în domeniu în străinătate, unde munca aceasta este bine plătită. Toate aceste lucruri erau știute de Gabriel Ionuț Bogdan, care începuse să fie invidios pe băiatul care, i se părea lui, își face un rost în viață. De aici a pornit o ură greu de stăvilit, sporită de bănuiala că prietena sa s-ar uita după tânărul de 24 de ani. Este adevărat că s-a și băut alcool la grătarul respectiv, dar cruzimea cu care l-a măcelărit pe Lucian și apoi a vrut să îi dea foc, fără pic de milă, arată ură, arată o ostilitate de neconceput pentru un minor de numai 16 ani.
Oamenii cu suflet bun, chemați să ajute cu ce pot sătenii din Bunești, pentru a-l putea îngropa creștinește pe Lucian

Da biserica noastră ce a de toate zilele, trebuie să aștepte mila sătenilor, nu poate să se ocupe singura de tânărul crestin?!? Dacă nu stâng oamenii bani, ce fac, îl lasă să putrezească 🤔
E strigator la cer ce se poate intampla in lumea asta, copii isi fac de cap si omoara pe cine apuca! Educatia de la parinti, discernământului. Unde s? Au disparut din pacate, pentru unele spete de oameni si copii!
Cunosc copilu respectiv, inclusiv si pe tatal acestuia, care din nefericire este mandru si favorizat de faptele copilului sau. Pot sa i definesc ca fiind niste hoți, atat pentru comuna, cat si pentru satele din jur respectiv Bradicesti(Iasi). Stiu si cunosc, nu vorebesc din carti, e realitatea fratilor, sunt un pericol public!!!
In cazul acesta, infractorul minor ar trebui pus sa manance jar, cu tatal sau de joasa categorie!
Contoleante familiei si celor apropiati, doresc si ma rog sa le usureze Dumnezeu sufletele!
Sunt multe dureri in lumea asta, dar ca durerea unei mama care isi vede copilu, nu se poate descrie! Apara ne Doamne si pazeste ne!
Eu nu cred că aveți nici liceul terminat pe bune
Scrieți niște texte de analfabeți
Nici dumneavoastra nu sunteti departe.
Ia citește titlul boule, dacă ce înțelegi ce vrea sa spună lămurește-ne geniule
Pe cine tată să-l îngroape? Pe.. de tânărul ucis ?
Și mintea ți se sucește de la asemenea imbecilitate fara nici o informație,fără. sens și logică