17.2 C
06-oct.-2024

Cu bârlădeanul Vasile Bălan printre titulari, România a învins Statele Unite ale Americii

VICTORIOȘI… Naționala de rugby a României a învins SUA pentru prima dată pe pământ american și a câștigat Cupa Pershing. “Stejarii” s-au impus cu marii emoții, scor 22-20 (10-10), iar printre titulari s-a aflat și bârlădeanul Vasile Bălan, în timp ce Gabriel Rupanu a fost rezervă.

Victorie istorică pentru România la rugby. Selecționata pregătită de David Gerard a câștigat în premieră împotriva Statelor Unite ale Americii, pe pământ american, la capătul unui meci spectaculos, cu răsturnări de scor. SUA a condus cu 7-0, “tricolorii” au întors scorul 10-7, dar rezultatul primei reprize a fost egal, 10-10. În repriza secundă, România a preluat conducerea, 13-10, un avantaj care a doar foarte puțin, gazdele reușind să ducă scorul la 17-13. A urmat un duel al transformerilor, iar România s-a impus cu emoții mari, 22-20. Punctele “stejarilor” au fost reușite de Tevita Manumua (1 eseu), Alin Conache (4 lovituri de pedeapsă și o transformare), Daniel Plai (o lovitură de pedeapsă). Din primul 15 al României a făcut parte și bârlădeanul Vasile Bălan (pilier, Steaua București), iar Gabriel Rupanu (SCM USV Timișoara) a fost rezervă. În cel de-al doilea amical, România va întâlni Canada, la Ottawa, pe 12 iulie.