Cristian, adolescentul din Chișinău, care a pornit la drum pe jos spre București, a trecut astăzi „Podul de flori”: „Vameșii de la Albița s-au purtat frumos și m-au încurajat”

Cristian Busuioc a declarat pentru Vremea Nouă că vameșii de la Albița s-au purtat foarte frumos, atunci când el și însoțitorii săi au ajuns la hotar. Era în jur de 9.30 dimineața. I-au permis să treacă „Podul de flori” pe jos, tocmai pentru a-și putea îndeplini dezideratul său, de a parcurge drumul dintre Chișinău și București pe jos. La orele amiezii a ajuns în municipiul Huși, unde a făcut un scurt popas. „Mă simt foarte bine. Nu am obosit. Până la Huși a fost un drum bun. Vremea este bună. A fost emoționant faptul că, de-a lungul traseului, m-au întâmpinat oameni care au mers cu mine câțiva kilometri, iar unii mi-au adus mâncare și apă. Cel puțin până aici a fost o experiență foarte frumoasă și sper să fie tot așa și de aici până la București. Pot să spun că nu am obosit, mă hidratez constant și cred că merg chiar un pic mai repede decât mi-am propus. Oricum, pe 14 august voi ajunge la București, în Piața Unirii, unde sper să fie, de asemenea, susținători ai demersului meu”, a precizat Cristian Busuioc, înainte de a porni la drum din Huși, spre Crasna și apoi spre Bârlad, Tutova și, mai departe, spre București.

Eu cred că totuși este însoțit,are o mînă chipa in spate !!!
Un copil la varsta de 13 ani nu are voie sa plece de acasa asa, teleleu prin lume. Mama-sa si tata-sau sunt inconstienti daca au lasat copilul expus tuturor pericolelor: poate fi jefuit, violat sau asasinat. Daca legile basarabene sunt aiurea, cele romanesti sunt ferme : copilul trebie intors la granita si predat autoritatilor basarabene.
În articol specifică faptul ca el este însoțit, deci supravegheat! E de lăudat scopul lui, ceea ce vrea sa exemplifice Nu cred ca vreun părinte si-ar lăsa copilul minor sa fie expus demențelii umane(știm ca e o junglă, totuși)! Despre altceva e vorba!
Poti dormi de atatea griji? Si crezi ca cineva te baga in seamă? La creierul tau de gască trebuia sa pricepi ca un copil de 13 ani nu poate pleca singur atatia km ! Dar dupa mintea ta trebuia intors….ca tu stii legile,este?
Mă-sa știe ? La 13 ani să umbli bezmetic e cam riscat chiar dacă e lăudat și susținut de multa lume . Sa demonstreze ce ? Oricum Drum bun !
Uite, copile, că m-ai făcut să lăcrimez! Îți doresc DRUM BUN, cu pavăză! Sa-ți îndeplinești cu bine ce ti-ai propus! Ești o lecție, ești un țel și ne demonstrezi foarte multe nouă, ăstora mai temători și fricoși, că e bine sa ai încredere în pașii vieții!
Frumos spus, insa putini sunt cei care citesc acesta stire, si sa vada ca un copil are ambitia de a uni simbolic Chisinaul de Bucuresti. Majoritatea romanilor urasc pe moldoveni ca ii ajutam , si nu li se maresc lor ajutoarele sociale, sa poata bea la crasma din sat.
Copilul are doar 13 ani , este minor si nu are voie sa paraseasca falia si sa plece de unul singur , teleleu prin lume. Poate fi jefuir, violat, asasinat etc. Ma-sa si tac-su sunt inconstienti?