16.1 C
28-sept.-2024

C.S “Viitorul” Vaslui, două medalii la Cupa României de Seniori

MEDALIAȚI… Performanță importantă! C.S “Viitorul” Vaslui s-a întors cu două medalii de la Cupa României de Seniori, competiție de atletism care s-a desfășurat la București. Medaliile au fost obținute în proba de aruncare a ciocanului, atât la masculin, cât și la feminin.

În proba fetelor, Ștefania Teodora Bucătaru (17 ani) a avut o aruncare de 49,21 metri și s-a clasat pe primul loc, în timp ce Narcis Eduard Nica (18 ani) a terminat pe locul secund în proba masculină, după ce a avut o aruncare de 53,37 metri. Competiția a fost câștigată de Dragoș Nicorici (22 de ani), de la CA Roman, cu o aruncare de 68,46 metri. În acest an, Ștefania Bucătaru a devenit campioană națională în proba de aruncare a ciocanului – Under 18, la București, unde a avut o aruncare de 54, 30 metri. Ștefania Bucătaru și Narcis Nica sunt legitimați la Clubul Sportiv “Viitorul” Vaslui și sunt antrenați de profesorul Laurențiu Maxim.