Bombă în administrația vasluiană: un primar pierde definitiv lupta cu ANI și este obligat să părăsească funcția (VIDEO)
CAPĂT DE DRUM… Primarul comunei Ivănești, Vasile Novac, a pierdut definitiv lupta în instanță cu Agenția Națională de Integritate (ANI) și prin urmare este obligat să părăsească funcția pe care o ocupă în prezent. Din luna februarie 2024 și până joi, 26 martie 2026, edilul Ivăneștiului a făcut tot ce i-a stat în putință pentru a tergiversa sentința finală. În primă fază, acesta a deschis proces în Capitală, la Curtea de Apel București, motivând că acolo este sediul ANI, numai că această instanță și-a declinat competența și a trimis dosarul la Curtea de Apel Iași. Dosarul ajunge la instanța din județul vecin în luna martie 2025, iar în luna iunie, vine și decizia, judecătorii respingând, ca neîntemeiată, chemarea în judecată formulată de către edil. Vasile Novac a făcut recurs, iar dosarul a ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție, care joi a decis, definitiv, să respingă recursul edilului, menținând cât se poate de valabil raportul ANI. Raport care îl decade pe Novac din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică (…) pe o perioadă de 3 ani de la data eliberării din funcția pe care o ocupă. Mingea se află acum în curtea Prefecturii Vaslui, care trebuie să pună în practică decizia Înaltei Curți, notificându-l pe Vasile Novac că e timpul să elibereze scaunul de primar.
Material video realizat în anul 2024, la câteva săptămâni după ce inspectorii ANI l-au găsit incompatibil pe primarul Vasile Novac

Doi ani de procese, boli invocate și dosare înregistrate la instanțe greșite
Pentru a putea candidat din nou pentru funcția de primar, în 2024, primarul Vasile Novac a atacat raportul în instanță, cerând judecătorilor să îl anuleze. Însă Novac nu a urmat parcursul firesc, ci a încercat să tragă cât mai mult de timp, înregistrând intenționat dosarul la instanțe greșite. Când lucrurile păreau să intre pe făgașul normal, edilul s-a folosit și de alte tertipuri șmecherești, invocând tot felul de boli pentru a convinge judecătorii Curții de Apel Iași să-i dea dreptate, după cum se arată chiar în hotărârea dată de magistrați în luna septembrie, anul trecut. “Reclamantul a informat agenția pârâtă la data de 10.10.2023, cu o zi înainte de împlinirea termenului de 15 zile, că nu se poate prezenta la sediul agenției datorită stării de sănătate, prezentând în acest sens adeverința medicală nr.7401/09.10.2023, prin care medicul de familie i-a recomandat repaus în perioada 09-10.10.2023 și tratament specific pentru diagnosticul de lombosciatică. Prin aceeași notificare reclamantul a solicitat acordarea unui nou termen de răspuns, dar și pentru a-și angaja apărător, fără a primi vreun răspuns din partea agenției. Raportat la situația identificată Curtea nu constată încălcarea dreptului la apărare, între data primirii notificării din partea agenției pârâte (25.09.2023) și data de 09.10.2023, când se presupune că au apărut simptome specifice diagnosticului de lombosciatică, reclamantul a beneficiat de o perioadă de timp adecvată în care putea să comunice personal punctul de vedere cu privire la existența sau inexistența stării de incompatibilitate identificate de către pârâtă sau să apeleze la serviciile calificate ale unui avocat, care să-l asiste la redactarea punctului de vedere sau să-l reprezinte în fața agenției în termenul stabilit. Între data finalizării stării de repaus medical (11.10.2023) și data emiterii raportului de evaluare (20.02.2024) reclamantul nu a mai efectuat nicio diligență în a comunica agenției pârâte vreun punct de vedere și nici nu a reiterat cererea sa de reprezentare calificată în fața inspectorului de integritate, aspecte ce confirmă că reclamantul nu a intenționat să își exercite dreptul la apărare în mod efectiv, notificarea adresată la data de 10.10.2023 având doar scopul de a tergiversa momentul finalizării procedurii de evaluare cu privire la respectarea regimului incompatibilităților, întrucât în anul 2024 expira mandatul său de primar”, se arată în decizia Curții de Apel Iași, dată pe 27 iunie 2025, prin care lui Vasile Novac i se respingea cererea de chemare în judecată a Agenției Naționale de Integritate.
Într-un final, documentul “vrăjeală” a câștigat definitiv lupta în instanțe
Hotărârea Curții de Apel Iași nu era definitivă, putând fi atacată cu recurs, ceea ce Vasile Novac a și făcut. Prin urmare, dosarul a ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție, care pe 26 martie anul acesta, a respins, definitiv, ca nefondat, recursul edilului comunei Ivănești, instanța dându-i practic o palmă și deputatului Solomon, cel care declarase că raportul ANI este o “vrăjeală”. Acum decizia ICCJ urmează să ajungă pe masa prefectului Eduard Popica, aceasta având obligația să-l înștiințeze pe Vasile Novac că, după doi ani de tergiversări, a venit timpul să părăsească scaunul de primar. Cel mai probabil, edilul demis de ANI nu va părăsi stupul cu miere, ci îșI va găsi vreun post de consilier personal la cabinetul celui care îi va lua locul, așa cum au mai procedat și alți primari în ofsaid de ANI.

Vă e ciudă că are? Nu mai fiți săraci, bă, săracilor. Voi de ce n-ați știut să faceți combinații și scheme? Plângeți, bă! N-ați știut cum și când să dați șpăgi. Săracilor. Vai de capul vostru de săraci și de invidioși. Trăiască PSD! Fără PSD nu ar merge șpaga prin instituții. MURIȚI BĂ DE INVIDIE CĂ VOI NU PUTEȚI DA ȘPĂGI.
Un hot mai putin. A luat toate pamanturile pe degeaba de la taranii necajiti care culmea sunt obligati sa si plateasca impozit pe pamanturile luate cu hapca de novac hotul. O vanat toate vietatile de pe raza comunei,nu mai vezi un iepure sau o caprioara prin zona aceea. Nu a facut nimic in afara de hotie. Un om de nimic care a trait degaba si familia lui nu a vazut nimic! Poate se va uita in oglinda intro zi si se va intreba de ce sa comportat asa,ce nu ia ajuns?
Stati linistiti! Pe orcine votati , toti vor fura. Nici 1% din clasa politica nu sunt cinstiti. Toti care se baga in politica se gandesc la combinatii si hotii.
Mare treabă!
DNA ul ce morții mamii lor fac? Toți primării se îmbogățesc când ajung pe aceste funcții pentru 5-6 generații dar nimeni nu se bagă să cerceteze. De ce? Până când? Desființate aceste instituții și lăsați – i să fure cât vor!!! Multă mwe ciuma roșie, PNL, UDMR, USR!!!
Vom mai vota ciuma roșie când va zbura porcul. Prea curând sigur nu.
Solomon e un kkt mare și umflat. Ați văzut cum a votat de curând pentru eliminarea pensiilor speciale ale primarilor? Primul a fost la vot umflatul.
Săraci și amărâți sunt PSD istii, ce spuneți voi de bogăție când ei țin cu săracii și amărăștenii, votații în continuare, dormiți liniștiți
Mai oameni buni hai sa îi plângem de milă maimutoiului ăsta. Ce se mai vedea si asta un Ștefan cel Mare pe moșia lui.
Il doare la basca! Are avere cat 5 generatii de boieri, de fanarioti! Acest calic, este un veritabil Hagi Tudose. Petruta, cea mai bine platita profesoara din judetul Vaslui, ce vorbiti, o mafie totala. Solomon, o apara pe petruta, nu-s neamuri/
Novac, are in spate pe Buzatu, Vasilescu procuroru, Solomon si alti securisti…
Lasa ca se va face rapid consilier personal al noului primar. E simplu!
mai sunt si alti primari in astfel de situatii !
Mai trebuia unul, foarte important, dar l-a salvat un ghiocel…
Și câți primari sunt in astfel de situații. Alții bețivi au transformat închisoarea cu amendă penală. A se vedea primarul de la Tanacu. Cum de nu s-a descurcat Novac ?? Ghinion.