Local

Adio, Ramona! Îngerii sã te aibã în pazã!

DURERE DE NEDESCRIS… Sute de vasluieni au venit la capela bisericii Adormirea Maicii Domnului din Vaslui, pentru a se ruga pentru sufletul Ramonei Bejenaru, tânãra si frumoasa secretarã de la Finantele Publice, plecatã dintre noi în urma unei maladii necrutãtoare, care i-a curmat viata. Sâmbãtã seara, zeci de colegi din Finante, familii întregi, au plâns la cãpãtâiul colegei lor, încremeniti de durere. „Nu ne vine sã credem cã Ramona nu mai este! O minune de fatã, o colegã exceptionalã”, a spus o colegã, devastatã de durere. Astãzi, de la ora 11:00, vasluienii îsi iau rãmas bun de la aceastã tânãrã sotie si mamã, care avea mereu o vorbã bunã pentru toti. Dumnezeu a chemat-o la El pe Ramona, lãsându-i pe cei dragi s-o plângã amarnic, o femeie care si-a trãit aproape jumãtate de viatã la Finante.

De la ora 11:00, astãzi, Ramona Bejenaru pleacã pe ultimul drum, urmând a fi înmormânatã la cimitirul Eternitatea. Sute si sute de vasluieni, colegii sãi de la Finante, oameni simpli care au cunoscut-o pe Ramona în timpul vietii, vin sã-si ia rãmas bun de la fiinta care avea mereu un zâmbet si o vorbã frumoasã pentru fiecare. Apropiatii spun cã, peste douã luni de zile, cea mai iubitã secretarã de la Finante urma sã devinã bunicã. Astepta acest moment cu emotie si plãcere, însã Dumnezeu a luat-o dintre noi, mult prea tânãrã, la doar 48 de ani. Ultimele douã zile au fost dureroase pentru pãrintii Ramonei, pentru sot si fetita ei, care au plâns pânã ce au rãmas fãrã lacrimi, la cãpãtâiul sãu. Nimeni nu-si poate explica de ce bunul Dumnezeu a rânduit o asemenea durere în sufletele celor pe care Ramona i-a cunoscut, iubit, apreciat si ajutat. Rãmân în urmã multe amintiri frumoase, pentru cã Mona, asa cum o strigau prietenii, a stiut sã lase în urmã imagini si sentimente de neuitat. Zeci de lumânãri se vor aprinde la prânz, pentru sufletul femeii, într-o zi de sãrbãtoare specialã pentru toti românii, ziua de Sf. Ion. Cel mai probabil, Ramona va fi condusã pe ultimul drum prin fata clãdirii AJFP Vaslui, acolo unde a muncit 21 de ani, fiind iubitã si cunoscutã de toti vasluienii. Îi vor fi alãturi toti cei care au iubit-o, pentru cã Ramona Bejenaru a stiut sã fie om, mamã, sotie, fiicã, bun coleg, mai presus de orice.

„Amintiri despre Bejenaru Ramona”, povestea unui fost coleg

„Am cunoscut-o în anul 1999, când am solicitat transferul de la Garda Financiarã la Administratia Financiarã Vaslui, ulterior          în urma concursului sustinut la Ministerul Finantelor am devenit Director adjunct la AF Vaslui, director era fostul meu coleg la Garda Financiarã, Diaconu Toader, pe scurt vreau sã mentionez cã atmosfera din finante era relaxatã, nu în stres ca acuma, la prânz aveam pauzã o orã si puteam bea chiar si o bere, mai mult, dupã program se faceau iesiri organizate în aer liber la pãdure, unde se serbau zilele onomastice. La toate cele mentionate participa si fosta colegã Ramona Bejenaru, fiind în permanentã veselã, chiar dacã câteodatã avea si ea problemele ei. (…) Ultima datã când am discutat cu d-na Ramona a fost în februarie 2018 când am vorbit si i-am spus de situatia mea, cã am capre, iar ea a zis cã vine împreunã cu Cristina, prietena ei nedespãrtitã, sã-mi facã o vizitã. Acum înteleg de ce nu a venit, stresul în finante a crescut enorm, iar sãnãtatea salariatilor este afectatã, un exemplu este moartea timpurie a fostei noastre colege, Ramona Bejenaru. Ramona, acum te întâlnesti cu fostul director Toader Diaconu, în timpul cãruia viata nu era asa stresantã. La cât bine ai facut în finante, prin optimismul tãu, sper sã ajungi în Rai. Vom urma si eu, si alti colegi, dar prea devreme ai plecat. Colegii actuali spun cã aveai planuri mari pentru viitor. Dumnezeu sã te ierte si condoleante familiei. Fost coleg, Vasile Larion”, mesajul unui finantist iesit la pensie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button