National

Cele două situații posibile în care se află Nicușor Dan în cazul Pahonțu. Suntem acolo unde puțini își imaginau că vom ajunge

Nu cred că mai are cineva vreun dubiu că Nicușor Dan îl va apăra până în pânzele albe pe Lucian Pahonțu, șeful timp de 20 de ani al SPP. Mulți români vor spune că nu e nicio surpriză. „Degeaba scrieți, oricum se protejează între ei” – aș vrea să am câte o bancnotă de 10 euro pentru fiecare reacție de genul acesta pe care am auzit-o când am spus că sunt jurnalist. Nu mă așteptam însă ca această concluzie să se potrivească și în cazul lui Nicușor Dan.

„Orice persoană care a participat la acțiuni de reprimare, din punct de vedere moral nu are ce căuta într-o funcție din statul român. Domnul Pahonțu nu este în această situație”, a fost răspunsul dat de Nicușor Dan, aseară, la Chișinău, întrebat de jurnalista de la Ziarul de Gardă, în legătură cu dezvăluirea Recorder că Pahonțu a participat la reprimarea demonstrațiilor din 21 decembrie 1989.

Președintele nu a lăsat loc pentru nicio nuanță de genul: „o să verific”, „o să fac o analiză”, „i-am cerut domnului Pahonțu explicații” și așa mai departe. Mai mult, i-a jignit pe jurnaliștii care au muncit la anchetă spunând că „doar a citit un titlu care nu se regăsește în conținutul articolului.”

Mai departe, jurnalista l-a întrebat și despre faptul că șeful SPP nu și-a depus totuși, conform legii, o declarație pe propria răspundere că nu a făcut poliție politică, potrivit Snoop.

Și la această întrebare, Nicușor Dan a ocolit răspunsul: „ Conform legii, când a fost numit de către CSAT acum 21 de ani, CSAT a făcut o verificare inclusiv la CNSAS cu privire la faptul dacă el a făcut sau nu poliție politică”. S-a ascuns, practic, în spatele instituțiilor, deși existența sau inexistența unei coli de hârtie, cu semnătura lui Pahonțu pe ea, poate fi constatată mult mai simplu. Nu e nevoie de 18 ani pentru asta.

Ca o paranteză, întrebările despre acest scandal românesc au venit în majoritate de la jurnaliștii moldoveni. De altfel, subiectul Pahonțu a avut o circulație limitată în spațiul media românesc. Poate fi și aceasta una din explicațiile pentru răspunsurile, chiar sfidătoare, ale președintelui…https://hotnews.ro/cele-doua-situatii-posibile-in-care-se-afla-nicusor-dan-in-cazul-pahontu-suntem-acolo-unde-putini-isi-imaginau-ca-vom-ajunge-2335655

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button