spot_img
spot_img
21.4 C
Vaslui
11-mart.-2025

Trei elevi din Vaslui, premiați la Concursul PROSOFT@NT

- Advertisement -

REZULTATE… Elevii din județul Vaslui au demonstrat excelență în domeniile informaticii și matematicii la Concursul Pluridisciplinar „PROSOFT@NT” 2025, desfășurat în perioada 4-7 martie, la Colegiul Național de Informatică Piatra-Neamț. Competiția a reunit cei mai talentați liceeni din România, care s-au întrecut în probe de programare, matematică și dezvoltare software. Lotul participanților din județul Vaslui a fost alcătuit din cinci elevi din clasele IX-XII, doi elevi pentru proba de programare (un loc pentru clasele IX-X și un loc pentru clasele XI-XII), doi elevi pentru proba de matematică (1 loc pentru clasele IX-X și un loc pentru clasele XI-XII) și un loc pentru soft educațional/pagini web.

În cadrul probei de programare, elevii din județul Vaslui au impresionat prin soluții algoritmice inovatoare și optimizări eficiente, demonstrând o înțelegere profundă a conceptelor avansate din domeniul informaticii. Elevul Cârnu Emilian din clasa a IX-a de la Colegiul Național „Gheorghe Roșca Codreanu” Bârlad, îndrumat de profesorii Giurcanu Vlad și Pracsiu Dan, a obținut la proba de programare, premiul al II-lea, iar elevul Puică Andrei din clasa a XII-a de la Liceul Teoretic „Emil Racoviță” Vaslui, îndrumat de profesorul Pracsiu Dan, a obținut la proba de programare, premiul al III-lea. La proba de matematică, s-a remarcat elevul Pascaru Mihnea – Ionuț din clasa a X-a de la Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui, îndrumat de profesorul Flueraș Gheorghe, care a obținut la proba de matematică, mențiune.

Concursul Pluridisciplinar „PROSOFT@NT” 2025, destinat elevilor de liceu

Concursul este înscris în lista concursurilor naționale școlare care se desfășoară cu finanțare din partea Ministerului Educației și Cercetării, în anul școlar 2024-2025, și este destinat elevilor de liceu din clasele IX-XII și a inclus următoarele probe: proba interdisciplinară (matematică-informatică), programare, matematică, soft educațional / pagini web, având tema „Comunicare și informare”. Concursul a inclus și Sesiunea internațională de comunicări metodico-științifice „Memorial Vasile Țifui” cu tema „Creativitate și inovație prin medii virtuale de învățare – Comunicare și informare”, la care au participat specialiști din domeniul IT, profesori universitari și elevi pasionați de inovație.

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.