11.9 C
03-oct.-2024

FDR Tutova, din nou pe harta fotbalului vasluian (FOTO)

VESTE BUNĂ… Fotbalul a renăscut la Tutova. După 6 ani de pauză, comuna Tutova a revenit, în acest sezon, pe harta fotbalistică a județului Vaslui. La inițiativa lui Florin Mustăreț, un om dedicat mișcării sportive, FDR Tutova a fost înscrisă în campionatul Ligii 5.

În prima etapă a Ligii 5, Seria Huși – Bârlad, FDR Tutova a obținut o victorie dramatică, în deplasare, cu Viitorul Zorleni, scor 2-1 (1-0). Tutovenii au condus cu 1-0 la pauză, dar Zorleniul a egalat în repriza secundă, din penalty. Finalul de meci a fost unul extrem de încins. Tutova a înscris golul de 2-1 în cel de-al doilea minut al prelungirilor, tot din penalty. Apoi, jucătorii Viitorului Zorleni s-au năpustit în atac, ratând două ocazii uriașe. S-a terminat 2-1, iar FDR Tutova a început cu dreptul în noul sezon al Ligii 5. Golurile Tutovei au fost reușite de Marian Cantea și Cristian Cucu. „Ne-am înscris pe ultima sută de metri în Liga 5. Avem 5-6 jucători care au mai jucat fotbal în Liga 4 sau Liga 5, dar restul jucătorilor sunt noi legitimați. Sunt jucători din comună, dar și din comunele învecinate sau din Bârlad. Am obținut o victorie muncită la Zorleni, o victorie care ne dă speranțe pentru acest sezon. Cei de la Zorleni ne-au luat un pic de sus pentru că i-am auzit pe spectatori înainte de meci „dați-le multe, că ăștia nu știu să joace fotbal”. Chiar dacă suntem o echipă nou-înscrisă, noi avem ambiții mari și vrem să ne batem pentru promovarea în Liga 4”, ne-a declarat Florin Mustăreț, coordonatorul echipei din Tutova. În etapa a 2-a a Ligii 5, Tutova va sta, urmând ca în runda a III-a să joace, în primul meci pe teren propriu, cu Olimpia Stănilești.