15.9 C
29-sept.-2024

Au ținut piept o repriză

EȘEC… CSM Vaslui a pierdut primul joc din seria celor patru meciuri de „foc”, în care vor înfrunta adversari cu pretenții în Liga Zimbrilor. Vasluienii au fost învinși, în deplasare, de Potaissa Turda, scor 26-34 (12-13).

Băieții lui Gabriel Armanu au evoluat la un nivel bun în prima repriză, în care au ținut aproape, dar s-au prăbușit în repriza secundă. Meciul de la Turda a început sub zodia echilibrului, cu defensive bine organizate și cu o echipă a Vasluiului care a arătat că are valoare, evoluând fără trac în fața Potaissei, formație care se bate an de an pentru locurile fruntașe în Liga Zimbrilor. CSM-ul s-a ținut scai, iar prima repriză s-a încheiat cu scorul de 13-12 pentru Turda. În partea secundă, handbaliștii vasluieni s-au prezentat fără soluții în fața puternicei echipe din Turda. Au prestat un joc fără orizont, fără repliere, cu o apărare modestă, încasând nu mai puțin de 21 de goluri în 30 de minute! Poarta nu a mai funcționat, iar pe faza de atac lucrurile au mers cât de cât bine, reușind să punctăm de 14 ori în actul secund. S-a terminat 34-26 pentru Potaissa și CSM Vaslui rămâne cu 6 puncte în clasament, coborând pe locul 9. Golurile Vasluiului au fost reușite de Florin Acatrinei (9), Ciprian Aungurenci (5), Dominik Gal (3), Marius Szoke (3), Arnad Hamzic (2), Robert Furak (1), Nemania Vucicevic (1), Vlad Hușanu (1) și Andrei Yashchanka (1). În următorul joc, marți, 1 octombrie, Vasluiul joacă, acasă, cu Steaua București, în primul tur al Cupei României. În campionat, „roș-alb-albaștrii” vor juca pe 4 octombrie, acasă, cu o altă forță a campionatului, Minaur Baia Mare.