PUTIN amenință cu tăierea gazelor pentru UCRAINA, dacă nu sunt plătite datoriile până în 3 iunie

„Dacă vor fi îndeplinite condițiile, pe care le-am agreat cu partenerii, dacă începe plata sumelor agreate, atunci Guvernul rus ar trebui să se hotărască ce anume este gata să ofere într-o viitoare cooperare privind furnizarea de gaze partenerilor din Ucraina”, a spus Putin, la o reuniune de Guvern, potrivit Ria Novosti.
Putin a mai adăugat că această cooperare cu vecinii nu se bazează doar pe parteneriate, ci și pe prietenie, dar a avertizat că Moscova și-ar putea schimba această abordare.
„Sper că nu va exista o situație în care vom fi forțați să introducem pre-plata pentru Ucraina”, a spus liderul rus. El a descris încercările de a denunța contractul din 2009 ca fiind „absurde”, având în vedere că a fost semnat de „aceiași oameni care sunt acum la putere” în Ucraina (Iulia Timoșenko-n.r.).
Anterior, în cursul zilei de ieri, comisarul European pentru Energie, Günther Oettinger, a anunțat că datoria Ucrainei față de Rusia a crescut de la 3,5 la 4 miliarde de dolari.
Moscova spune că nu a mai primit nicio plată din partea Ucrainei, în ultima vreme, și susține că este gata să întrerupă furnizarea de gaze dacă Kievul nu va plăti o parte din datorii până în 3 iunie.