20.2 C

Vasluiul pierde nemeritat derby-ul cu Husana

Sporting Juniorul Vaslui – Husana Husi  0-1 (0-0)

SANSÃ… Derby-ul judetean din Seria 1 a Ligii 3, dintre Sporting Juniorul Vaslui si Husana Husi, a fost câstigat de huseni, scor 0-1, prin golul mijlocasului Sergiu Gârdea (min. 86). Vasluiul a avut posesie în jocul cu Husana, si-a creat mai multe ocazii de gol, dar ratãrile si golul frumos marcat de Gârdea au dus la cel de-al doilea insucces din acest sezon.

Meciul dintre Sporting Juniorul Vaslui si Husana Husi a început echilibrat, ambele formatii încercând sã gãseascã un punct slab în jocul adversarilor, iar primele ocazii au apãrut târziu. Au urmat minute bune în care pe teren s-au întâmplat foarte mute, cu Sporting Juniorul Vaslui în prim-plan la mijlocul terenului, unde a condus ostilitãtile. „Galben-verzii” au pus presiune pe huseni în cea mai mare parte a primei reprize si au reusit sã-si creeze câteva ocazii bune de a marca. Cea mai mare i-a apartinut atacantului Gherase, care nu a reusit sã marcheze din 8 metri, trimitând mingea în barã, desi poarta era goalã! Auras June a încercat în mai multe rânduri, din loviturã liberã, sã-l surprindã pe portartul Manole, dar nu a reusit sã prindã spatiul portii. De partea cealaltã, husenii s-au apãrat bine si au încercat sã surprindã pe contraatac si la fazele fixe. Singura ocazie a Husanei din prima parte a venit dintr-un corner, Tofan trimitând putin peste bara portii lui Ailenei. Tot în prima reprizã, fotbalistii huseni au fost „iertati” de trei cartonase galbene, în urma unor intrãri destul de dure. În repriza secundã, husenii au mai echilibrat jocul, dar ocaziile au apartinut tot vasluienilor, Mocanu fiind foarte aproape de deschiderea scorului, dupã un sut frumos din loviturã liberã. Pe final, când toatã lumea se gândea la un rezultat de egalitate, Sergiu Gârdea, trimis inspirat în teren de antrenorul Florin Croitoru, prinde un sut foarte bun de la 25 de metri si îl învinge pe Ailenei. Sporting Vaslui ar fi meritat, dupã aspectul jocului, cel putin un egal. Chiar dacã au câstigat la Vaslui si au maximum de puncte dupã primele trei etape, husenii coboarã pe locul 2 în clasament, fiind depãsiti de Stiinta Miroslava, cu un golaveraj mai bun dupã victoria cu 4-0 cu Ceahlãul. Pentru Vaslui urmeazã meciul de marti cu Bucovina Rãdãuti, restanta din prima etapã a Ligii 3.