9.6 C

Steaua a remizat în această seară, scor 1-1, pe teren propriu, în meciul jucat împotriva celebrei formaţii FC Liverpool, în penultima etapă din faza grupelor Ligii Europa la fotbal.

„Roş-albaştrii” rămân astfel în cursa pentru obţinerea biletelor spre primăvara europeană. Steaua a avut mari emoţii în partida cu „cormoranii”, văzându-se condusă încă din minutul 19, în urma golului marcat de sârbul Milan Jovanovic.

SUMARUL ARTICOLULUI

1. Steaua – FC Liverpool 1-1. „Roş-albaştrii” rămân pe locul doi în grupele Europa League
  2. Rezultate LIVE – EUROPA LEAGUE

Echipa lui Marius Lăcătuş a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Bonfim, care a marcat cu capul, după o eroare imensă a lui Reina. Steliştii, care ocupă locul doi în grupă, au nevoie de o remiză la Napoli, în ultima etapă, dar şi de cel puţin un rezultat de egalitate obţinut de Liverpool pe teren propriu cu Utrecht pentru a se califica.

În celălalt meci al serii din Grupa K, Utrecht şi Napoli au încheiat la egalitate, scor 3-3, după un meci halucinant. Cavani a reuşit o „triplă” pentru italieni, care au revenit de la 1-3 pe terenul olandezilor.

„Rezultatul este bun, nu foarte bun. Având în vedere jocul, este îmbucurător pentru că am făcut ce am vrut cu ei. Am jucat ce am vrut”, a spus după meci Gigi Becali. Finanţatorul Stelei l-a lăudat pe Crisi Tănase.

„Este cel mai de rasă fotbalist din campionatul României, poate juca la tiki-taka Barcelona”, a adăugat Becali.

„Sunt mulţumit că am avut jucători care nu prea au jucat în acest sezon şi au făcut faţă unui joc cum este cel am Stelei. Steaua a jucat bine în această seară, ne-au creat multe probleme pe banda noastră stângă. Au fost periculoşi cu acele centrări în careu şi sunt fericit că am obţinut un rezultat bun. Cred că Steaua poate obţine calificarea”, a spus antrenorul lui FC Liverpool, Roy Hodgson.

„Indiferent de rezultatul de la Utrecht, noi trebuie să ne jucăm şansa pâna la capăt. Vom încerca să scoatem maxim din meciul de la Napoli. O calificare ar mai salva din nereuşite din acest tur de campionat”, a precizat Marius Lăcătuş, antrenorul Stelei.

Steaua Bucureşti – FC Liverpool 1-1

Bonfim (61) – Jovanovic (19)

min. 90 – Final de meci.

min. 85 – Tănase şutează de la marginea careului, însă Reina reţine. Cu câteva minute înainte, Kyrgiakos a fost şi el aproape de gol pentru Liverpool.

min. 80 – Bogdan Stancu a încercat o execuţie pretenţioasă, însă golul nu a venit pentru atacantul român. Ocaziile de poartă s-au împuţinat în ultimele minute.

min. 70 – Steaua mai ratează o mare ocazie. Bănel Nicoliţă a recuperat o minge pierdută de Aurelio, însă a şutat pe lângă poarta lui Reina.

min. 67 – Liverpool ratează o şansă de aur. Grecul Kyrgiakos nimereşte bara transversală, după o lovitură de colţ a oaspeţilor.

min. 63 – Cartonaş galben pentru Bănel Nicoliţă.

min. 61 – GOL STEAUA! Bonfim restablieşte egalitatea! Fundaşul brazilian a înscris cu o lovitură de cap. Reina a greşit grav şi a scăpat mingea în poartă, iar Steaua revine norocos în meci.

min. 55 – Steaua insistă în ofensivă, însă Liverpool rezistă. Oaspeţii nu par prea interesaţi de dublarea avantajului, ci îşi conservă forţele pentru anihilarea încercărilor ofensive ale oamenilor lui Lăcătuş

min. 50 – Geraldo iroseşte şi el o bună şansă de gol, însă portarul lui Liverpool are noroc şi de această dată.

min. 48 – Steaua începe şi repriza secundă în ofensivă. Ricardo a şutat slab de la 20 de metri, iar Reina a reţinut fără probleme.

min. 46 – A început partea a doua a meciului. Marius Lăcătuş l-a înlocuit la pauză pe Bicfalvi cu bulgarul Anghelov.

min. 45 – Pauză în Ghencea. Steaua – FC Liverpool 0-1!

min. 44 – Bogdan Stancu trimite pe lângă poartă dintr-o poziţie excelentă. Steaua ratează ocazie după ocazie în finalul primei părţi a meciului.

min. 42 – Bicfalvi şutează puternic, de la marginea careului de 16 metri, însă mingea ocoleşte poarta lui Reina.

min. 40 – Atacurile Stelei – mereu lipsite de fluenţă şi claritate – sunt oprite cu uşurinţă de fundaşii oaspeţilor. Scorul rămâne 1-0 pentru Liverpool, iar Steaua nu a reuşit încă să pună în pericol avantajul englezilor.

min. 35 – Ocaziile de poartă sunt puţine în această seară în Ghencea. „Roş-albaştrii” caută în continuare culoare în solida defensivă a englezilor.

min. 30 – Chiar dacă Steaua are posesia şi domină teritorial, Liverpool este echipa care controlează jocul. Românii nu reuşesc să îi pună prea mari probleme lui Reina.

min. 25 – Steaua se aruncă în atac, însă prea mare succes. Liverpool a deschis scorul contrar cursului jocului, însă jocul de aşteptare le convine „cormoranilor”, care vor avea şi mai mult spaţiu în defensiva Stelei.

min. 19 – GOL FC LIVERPOOL! Sârbul Milan Jovanovic îl învinge pe Tătăruşanu cu o lovitură de cap perfect plasată. Atacantul oaspeţilor a reluat în plasă o centrare a lui Ryan Babel.

min. 16 – Eric Bicfalvi a reluat cu capul, din careul de şase metri, peste poartă, după o pasă excelentă a lui Romeo Surdu. A fost prima şansă de gol a meciului.

min. 13 – Niciuna dintre cele două echipe nu a trimis încă niciun şut spre poartă. Cu toate acestea, meciul are un ritm bun, însă construcţia suferă în ambele tabere.

min. 8 – Oamenii lui Marius Lăcătuş controlează jocul, însă portarul lui Liverpool, Pepe Reina, nu a fost încă pus la încercare.

min. 3 – Steaua a început partida în ofensivă. După două cornere „roş-albastre” şi o încercare eşuată de voleu a lui Tănase, oaspeţii reuşesc să iasă din propriul careu.

min. 1 – A început meciul din Ghencea.

Steaua: Tătăruşanu – Bonfim, Gardoş, Geraldo, Latovlevici – Nicoliţă, Bicfalvi, Ricardo, Tănase – Surdu, Stancu. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Liverpool: Reina – Kelly, Kyrgiakos, Wilson, Fabio Aurelio – Shelvey, Christian Poulsen, Jovanovic – Babel, Joe Cole – Pacheco. Antrenor: Roy Hodgson.

Arbitru la centru: Bulent Yildirim (Turcia).
Stadion: „Steaua” – Bucureşti.