17.4 C
28-mart.-2024

Nu le-au dat nicio sansã!

CSM Vaslui – Magnum Botosani  25-21  (13-10)

SUCCES… CSM Vaslui a confirmat asteptãrile suporterilor si a trecut, fãrã mari probleme, de „lanterna rosie” Magnum Botosani, formatie care a contat doar în primele 25 de minute ale partidei. Trupa lui Alin Bondar s-a impus cu 25-21 (13-10) si urcã pânã pe locul 9 în clasamentul Ligii Zimbrilor.

Dupã un început de meci echilibrat, în care cele douã formatii au fost pe rând la conducere, CSM Vaslui s-a distantat în ultimele cinci minute. De la 10-9 în minutul 25, handbalistii pregãtiti de Alin Bondar au intrat la vestiare cu un avans de trei goluri, 13-10. Darius Dragon si Alin Petrea au iesit în evidentã, reusind sã înscrie împreunã 8 din cele 13 goluri ale Vasluiului.. O primã reprizã destul de grea a CSM-ului, cu 8 aruncãri ratate si douã eliminãri de douã minute. În partea secundã, handbalistii vasluieni au reusit sã se desprindã, iar în minutul 44 conduceau cu 19-13. Pe lista marcatorilor si-a trecut numele si portarul Petrila, care a înscris douã goluri spectaculoase din poartã în poartã. Botosãnenii au încercat sã revinã în meci, dar Petrea si compania au gestionat bine finalul de meci, reusind sã se impunã cu 25 la 21. În urma acestui succes, vasluienii adunã 13 puncte si urcã pânã pe locul 9. În urmãtorul joc, vineri, 4 decembrie, handbalistii vasluieni vor înfrunta CSM Resita, echipã aflatã pe penultima pozitie a clasamentului, cu zero puncte.