17.4 C

Louis Munteanu, omul meciului cu Turcia!

Juniori

MARCATOR… Vasluianul Louis Munteanu a contribuit din plin la victoria pe care nationala Under 18 a României a obtinut-o împotriva Turciei U18, scor 3-2, în ultimul meci din cadrul turneului amical din Spania. Atacantul Viitorului Constanta a marcat primele douã goluri si a pasat decisiv la golul de 3-2.

România U18 a terminat pe locul doi în cadrul turneului La Manga din Spania. În ultimul joc, cu Turcia, „tricolorii” au condus cu 2-0, dupã „dubla” vasluianului Louis Munteanu, din minutele 21 si 52. Însã, turcii au revenit în joc si au restabilit egalitatea, min. 58 si 77. Golul decisiv i-a apartinut lui Ianis Stoica, dupã o pasã venitã de la acelasi Louis Munteanu. În partida contra Turciei au mai evoluat si vasluienii Stefan Stefanovici (schimbat în min. 89), Florin Bãlan (schimbat în min. 64) si Ovidiu Perianu, introdus în teren în minutul 46. În primele douã jocuri din cadrul turneului din Spania, tricolorii pregãtiti de Daniel Oprescu au cedat, la limitã, în fata Portugaliei (1-2) si Norvegiei (2-3). Actuala generatie U18, care începând din varã devine U19, este calificatã direct la Campionatul European U19 din 2021 din postura de tarã gazdã si nu va disputa preliminarii. Federatia Românã de Fotbal a cîstigat în toamna anului 2019 dreptul de a gãzdui turneul final Under 19 din 2021.