14 C
23-apr.-2024

CSM Vaslui, al doilea eșec în Liga Zimbrilor

CSM Vaslui – Politehnica Timișoara 22-33 (12-16)

MODEȘTI… Echipa masculină de handbal a CSM Vaslui a pierdut categoric meciul cu Politehnica Timișoara, din etapa a doua a Ligii Zimbrilor. Handbaliștii vasluieni n-au reușit să se ridice la nivelul așteptărilor decât în primele 15 minute și s-au văzut învinși la o diferență de zece goluri, 22-33 (12-16).

Vasluiul a început bine meciul din Sala Polivalentă din Sfântu Gheorghe și a condus de două ori în primele patru minute, 1-0 și 2-1. Până la mijlocul primei reprize, echilibrul a fost cuvântul de ordine: 5-6, 6-7 și 8-9 pentru timișoreni. Petrea, Acatrinei, Amihăesi și Cumpănici au ratat, iar Politehnica s-a desprins la cinci goluri, 9-14 în minutul 26. Cel mai bun jucător al Vasluiului în prima repriză a fost interul Florin Acatrinei, cu 6 goluri înscrise, jumătate din numărul de goluri reușite de vasluieni. Bănățenii au intrat la cabine cu un avantaj de patru goluri, 16-12, iar în repriza secundă s-au dezlănțuit. Handbaliștii vasluieni s-au întrecut în ratări, în timp ce timișorenii au înscris aproape la fiecare fază. S-a terminat 33-22 pentru Poli Timișoara, la capătul unei partide în care Vasluiul nu a contat decât în primele 15 minute. Pe final, puștii Hușanu și Chiratcu, crescuți la LPS Vaslui, au avut o evoluție bună și au înscris împreună șase goluri. Pentru CSM Vaslui au marcat: Acatrinei (7 goluri), Hușanu, Chiratcu (ambii cu câte 3 reușite), Carali, Cîrchea, (câte 2 goluri), Amihăesi, Petrea, Voinea, Karamyshev și Cumpănici (câte un gol). CSM Vaslui are două înfrângeri în primele două etape, 23-28 cu Minaur Baia Mare și 22-33 cu Poli Timișoara, iar astăzi urmează jocul cu Steaua București, de la ora 18.25. Meciul va putea fi urmărit pe TVR1 în direct.