10.5 C
05-mai-2024

Andrei Micu, din nou pe cea înaltã treaptã a podiumului

Atletism

CEL MAI BUN… Transferat în aceastã varã la SCM Bacãu, vasluianul Andrei Mihãitã Micu continuã sã domine concursurile de aruncare a ciocanului. Micu a devenit, din nou, campion national la aruncarea ciocanului, dupã ce s-a clasat pe primul loc la Campionatul National de atletism pentru Seniori si U23.

Andrei Mihãitã Micu a triumfat din nou în proba de aruncare a ciocanului. Sportivul vasluian a cucerit medalia de aur la Campionatul National de atletism pentru Seniori si Under 23. Pregãtit de fosta campioanã mondialã, Mihaela Melinte, Andrei Micu a avut o aruncare de 68.98 metri, clasându-se fãrã emotii pe cea mai înaltã treaptã a podiumului. Pe locul secund s-a clasat Florin Asmarandei (CSM Bacãu, 62,01 m), iar bronzul a fost luat de Dragos Nicorici (CA Roman, 59,84 m). Constantin Victor Ionitã, de la Viitorul Vaslui, s-a clasat pe locul sase, cu o aruncare de 48.04 metri.