6.7 C
21-oct.-2024

VIDEO | Cu tatăl vedetei de la CFR Cluj în teren, Louis Munteanu, Flacăra Muntenii de Sus a pierdut pe terenul lanternei roșii, Unirea Dodești, cu scorul de 5-3

Liga 4 | FC Unirea Dodești trăiește! A venit victoria mult așteptată

SURPIZA ETAPEI… Flacăra Muntenii de Jos s-a făcut de râs la Dodești, cu lanterna roșie din Liga 4. Cu tatăl lui Louis Munteanu în teren, la respectabila vârstă de 48 de ani, pe post de mijlocaj stânga, elevii lui Cristi Vortolomei nu au reușit să închege un joc convingător. La un moment dat, în prima repriză scorul era de 3-0. Putea fi și mai răi, mai ales că muntenarii au venit cu un lot subțire la Dodești din care mai făcea parte un alt fotbalist de aproape de 50 de ani, fundajul central Marcel Ignat. “Alb-albaștrii” în căutarea primei victorii au mâncat terenul și au marcat de cinci ori. Deși scorul arată clar că dodeștenii au câștigat lejer, totuși să remarcăm că muntenarii au ratat un penalty și scorul la final a fost 5-3. Cu acest meci câștigat, Unirea Dodești predă lanterna roșie celor de la Văleni, care au pierdut astăzi în fața celor de la Banca, 2-3.

Unirea Dodești a făcut senzație pe teren propriu și după șase etape de secetă dă lovitura în stil mare, câștigând primul meci de când au promovat în liga a IV-a și nu oricum, ci la scor: 5-3. Dodeștenii i-au luat tare pe cei de la Flacăra Muntenii de Sus, care veniseră “cam pe vârfuri”, dacă ar fi să-l parafrazăm pe primarul comunei, Ion Vartolomei. După primele 15 minute, scorul era deja 2-0 și se prefigura prima surpriză din Liga 4. Să nu uităm că Flacăra Muntenii de Jos este pe locul 6 în campionat. Ce a urmat mai departe a fost un dezastru pentru muntenari. La scorul de 3-0 în defavoarea lor au ratat și un penalty. au marcat câteva minute mai târziu și la pauză scorul era de 3-1. “Nu poți juca cu doi jucători de aproape 50 de ani în teren și să vrei să câștigi, chiar dacă erai pe terenul ultimei clasate. La noi e o meteahnă mai veche, că în deplasare jucătorii nu vin. Păi am jucat cu tatăl lui Louis Munteanu, Găboi, care putea fi tata la cel puțin 6 jucători din echipă” a spus la supărare antrenorul celor de la Muntenii de sus, Cristi Vortolomei.

Un meci cu multe goluri și un eliminat

În a doua repriză, “muntenarii” nu s-au folosit de avantajul omului în minus, după eliminarea mijlocașuluui Ginu Coșeru de la gazde. “A fost un meci disputat pe care l-am controlat cam 80%, deși din minutul 60 am jucat în 10 oameni. Ginu Coșeru a fost eliminat după al doilea galben luat la un fault, hai să-i zicem ciudat. Inițial am crezut că primim noi lovitură liberă, dar arbitru a decis invers, deși jucătorul nostru a atins mingea. Ne-am obișnuit cu astfel de tratamente. Le mulțumesc băieților că s-au mobilizat, mai ales că am și punctat de cinci ori, nedându-le nicio șansă adversarilor. Era al șaptelea meci și noi nu adusem decât zero puncte. Jucăm bine, dar în dreptul nostru nu se strângea nici un punct. Ne este și nouă greu să ne adaptăm la noile condiții din Liga 4, din cauza orei. Deplasările sunt lungi, majoritatea jucătorilor mei sunt din Bârlad, se trezesc la 6.00 să fie la Dodești, la autocar la 7.00 și apoi după 3 ore joacă și trebuie să dea totul. Dar, încet, încet ne revenim și sperăm să câștigăm și în următorul meci de la Vulturești”, a spus antrenorul alb-albaștrilor de la Dodești. Pentru echipa din Dodești a marcat Marian Rohotin (2), Gheorghe Mihai, tot de două ori și Cosmin Cazacu, de la oaspeți au înscris Tibi Bucur, Laurențiu Artenie și Santilian Buruiană.