3.8 C
18-oct.-2024

US Open, zguduit: Nadal, bătut în optimi, în uralele americanilor

Ce paradox: în noaptea de luni spre marți, nevaccinatul Novak Djokovici, probabil, a sărbătorit alături de americanii care l-au exclus de la US Open din cauza faptului că n-are certificat verde. Iar asta pentru că un erou local, vorbim despre Frances Tiafoe (SUA, 24 de ani, 26 ATP), a pus capăt aventurii lui Rafael Nadal, la US Open 2022. Așadar, duelul Djokovici – Nadal pentru supremație, în ceea ce privește trofeele de Grand Slam, rămâne strâns, pe muchie de cuțit!

Revenit, la New York, după ce a ratat edițiile din 2020 și 2021, Rafael Nadal (3 ATP) a „tremurat“ câte puțin, aproape la fiecare meci, în drumul său spre optimi. Pentru că a cedat câte un set, în confruntările cu Hijikata (198 ATP) și cu Fognini (60 ATP) și doar victoria cu Gasquet (91 ATP) a venit în minimum de seturi.

În optimi însă, Nadal a dat de un adversar prea bun, susținut frenetic de spectatorii din tribune. Iar după 3 ore și 32 de minute, tabela a arătat un scor la care puțini s-ar fi așteptat: 6-4, 4-6, 6-4, 6-3 pentru Frances Tiafoe! Care a ajuns astfel, în premieră, în sferturile US Open. Unde îl așteaptă un duel cu rusul Andrey Rublev (24 de ani, 11 ATP)…https://adevarul.ro/sport/us-open-zguduit-nadal-batut-in-optimi-in-2202919.html