6.8 C
26-oct.-2024

STEAUA – FC VASLUI 1-1 (Nicolita-51/ Adailton-80)

REMIZA NIMANUI

ECHITABIL FC Vaslui a mai facut un pas gresit in lupta pentru castigarea campionatului dupa ce a remizat in Ghencea, in fata unei Stelei care a fost mult mai prezenta in joc decat fotbalistii „galben-verzi”. Scorul final a fost 1-1, dupa golurile marcate de Banel Nicolita(min 51), dupa degajare neinspirata a lui David Rivas, si Adailton(min80), brazilianul transformand impecabil o lovitura libera de la 18 metri. Cel mai bun jucator de pe teren a fost portarul Dusan Kuciak, cel care si-a salvat in mai multe randuri echipa de la primirea altor goluri.

Miza extrem de mare dinaintea acestui meci si-a pus amprenta pe jocul celor doua echipei care au inceput destul de timid partida, jucatorilor ambelor formatii preferand sa se tatoneze reciproc. Cu o noua asezare in teren si cu o tactica schimbata fata de precedentele etape, Vasluiul nu a reusit in prima repriza sa le puna probleme stelistilor decat prin Adailton, in minutul 7 si prin Sanmartean, in minutul 34, suturile celor doi jucatori fiind destul de aproape de intra in plasa portii aparate de Tatarusanu. De cealalta parte , Steaua a fost mult mai periculoasa, dar Surdu in trei randuri a fost blocat exclent de Dusan Kuciak. Cartu a schimbat registrul tactic dupa pauza, iar echipa sa a fost si mai prezenta in atac. „Ros-albastrii” au deschis scorul prin Banel Nicolita, in minutul 51, dupa o gafa a fundasului Rivas, care a degajat gresit si l-a lasat pe mijlocasul Stelei singur cu portarul Vasluiului. Abia spre final a mutat si Hizo introducandu-i pe Bello si Milisavljevic, dar ocaziile mari au lipsit in continuare. Totusi, „galben-verzii” au restabilit egalitatea in minutul 80, prin Adailton, brazilianul transformand perfect o lovitura libera de la 18 metri. Rezultat echitabil in cele din urma, dar care nu avantajeaza pe niciuna dintre cele doua combatante, si le fac pe Otelul si Timisoara sa isi mareasca avansul fata de celelalte urmaritoare.