17.3 C
05-oct.-2024

Schimbare de lider în Liga 4

REUȘITĂ… Comstar Vaslui a câștigat restanța cu Unirea Dodești și a urcat pe primul loc în Liga 4, la egalitate de puncte cu FC 2007 Gârceni, dar cu un golaveraj mai bun. Trupa antrenată de Cătălin Grigore s-a impus cu emoții la Urdești, scor 3-2, după ce gazdele au condus cu 2-1 la pauză.

Comstarul nu a putut conta pe cinci titulari, Robert Chirilă, Vali Joc, Bogdan Iacob, Ovidiu Olaru, plecați la Campionatul Național de minifotbal IPA, unde reprezintă echipa IPA Vaslui, și fundașul Sergiu Gîrdea, jucător cu multe meciuri la nivelul Ligii 3 la Hușana Huși, CSM Focșani și CSM Vaslui. În restanța din etapa a 2-a a Ligii 4, disputată joi, la Urdești, Vasluiul a avut un meci extrem de dificil, în fața unei echipe arțăgoase, care a dat totul pentru a obține primele puncte în acest sezon. A condus cu 2-1 la pauză, dar Comstarul a întors meciul după pauză. Golgheterul din sezon trecut, Ionuț Codreanu a marcat de două ori, o altă reușită aparținându-i lui Irinel Postolache. În clasament, Comstar Vaslui a urcat pe primul loc, cu 10 puncte, la egalitate cu FC Gârceni, dar cu un golaveraj superior. Podiumul este completat de FC Vulturești, cu 8 puncte. De partea cealaltă, nou-promovata Unirea Dodești e penultima în clasament, cu zero puncte, la fel ca și Viitorul Văleni, formație pe care o va întâlni în etapa de la finalul acestei săptămâni.