12.1 C
16-oct.-2024

Salbã de medalii pentru A.C.S „Liga de Est” Vaslui

PERFORMANTE… Taekwondo-istii de la A.C.S „Liga de Est” Vaslui au impresionat la editia 2024 a Cupei României la taekwon-do ITF. Sportivii vasluieni au cucerit 43 de medalii, dintre care 15 de aur, 8 de argint si 20 de bronz. Una dintre sportive, Andra Larisa Chirilã, a câstigat medalia de aur la scurt timp dupã ce a nãscut!

Clubul vasluian s-a clasat pe primul loc în clasamentul general pe medalii pentru juniori 1 si pe locul secund la seniori. Alexandru Matei a fost desemnat cel mai bun junior, Andra Larisa Chirilã a primit titlul de cea mai bunã senioarã, iar cel mai bun senior a fost declarat Andrei Ionut Chiriac. La seniori, Chiriac s-a clasat pe primul loc la tehnici speciale si tull, în timp ce Alexandru Matei, la juniori, a obtinut aurul la tull 1 dan. Pe primul loc s-au mai clasat Marcel Miron (tull 4 dan, seniori), Teodora Elena Darie (spargeri fortã, junioare), Andra Larisa Chirilã (spargeri fortã, senioare), David Mihai Geantãu (luptã, juniori 3), Alexia Maria Zurba (tehnici speciale, junioare 2), Emilian Gabriel Zaharia (tehnici speciale, juniori 2), echipa A.C.S „Liga de Est” Vaslui, locul 1 la tull, seniori, locul 1 la spargeri fortã – seniori, locul 1 la tehnici speciale – seniori, locul 1 la tull – juniori 1, locul 1 la spargeri fprtã – juniori 1, Ștefan Pãtrãcuțã, Alexandru Ignat, Horia Volocaru si locul 1 la tehnici speciale – juniori 1. „Asociația Club Sportiv „Liga de Est” – Vaslui a participat cu 41 sportivi (9 juniori 3, 11 pre-juniori, 11 juniori si 10 seniori), 3 antrenori (Mihai Hondru, Marcel Miron, Matei Alexandru, Victor Patracuta, Ignat Alexandru, Horia Volocaru), 2 arbitri (Cristian Nicolae Popa, Alin Doru Zaharia) la Cupa României de Taekwon-do ITF de la Baia Mare, în perioada 10-13 octombrie 2024.”, au transmis reprezentantii A.C.S „Liga de Est” Vaslui.

„Mã bucur cã am reusit o asa performantã”

Sportiva Andra Larisa Chirilã a câstigat aurul la spargeri fortã si a fost desemnatã cea mai bunã senioare de la Cupa României de Taekwon-do ITF, la trei luni de când a nãscut a doua oarã. „Am realizat cã un lucru fãcut cu pasiune, nu este niciodatã greu sau imposibil. Am zis cã vin doar sã mã bucur, cã mai am voințã, însã, talentul și dorința nu mi le poate lua nimeni. Mã bucur enorm cã am reușit o așa performanțã dupã doar 3 luni de la a doua naștere”, a fost mesajul transmis de Larisa Chirilã pe retelele de socializare.