spot_img
spot_img
0.9 C
Vaslui
25-feb.-2025

Poșta Română și Kiwanis Club Vaslui și-au dat mâna pentru a veni în sprijinul ucrainenilor

- Advertisement -

DONAȚII…ONG-ul Kiwanis, în colaborare cu Poșa Română, au reușit să trimită, zilele trecute, zeci de pachete, cu o greutate totală de peste 2.600 de kg, către Ucraina. De asemenea, aceeași Organizație a venit și în sprijinul celor două centre de refugiați ucraineni de pe teritoriul județului Vaslui, cel din incinta liceului Ștefan Procopiu și cel de la Huși. Totul a fost posibil cu sprijinul important oferit de Kiwanis Childrens’s Fund in Europe și Kiwanis Austria.

Vasluienii nu i-au uitat pe cei aflați în nevoie, refugiații din Ucraina. Astfel, zilele trecute, peste 2.600 de kilograme de ajutoare au plecat către Ucraina. De asemenea, alte ajutoare au ajuns în cele două centre pentru refugiați, cel din incinta liceului „Ștefan Procopiu” Vaslui și cel de la Huși. «Către Ucraina a trimis aproximativ 2.000 de pături termale, peste 1.000 de cutii cu lapte praf, îmbrăcăminte și încălțăminte pentru adulți și copii. De asemenea, am trimis produse igienico-sanitare pentru femei și produse de îngrijire corporală și intimă. Nu în ultimul rând, pachetele conțin și ceaiuri sau supe instant și totul a fost posibil cu ajutorul prietenilor noștri de la Kiwanis Childrens’s Fund in Europe și Kiwanis Austria », spune Gabriela Popa, reprezentantul Kiwanis Club Vaslui.De asemenea, ajutoare au primit și cele două centre de refugiați de pe teritoriul județului Vaslui. Astfel, la cel situat în incinta liceului „Ștefan Procopiu” Vaslui au fost donate 45 de saltele, mașină de spălat și mașină de uscat haine, un aspirator, prosoape și alimente. La Huși, Kiwanis Club Vaslui a donat o cantitate destul de mare de banane, dar și mii de sticle de apă minerală sau plată sau produse alimentare. De reținut este și faptul că pachetele pentru Ucraina au putut fi expediate în țara vecină cu spijinul Oficiului Județean de Poștă Vaslui. « C.N. Poșta Română a luat hotărârea ca toate Oficiile Județene de Poștă din țară, prin subtilitățile poștale, să se implice în campania umanitară de ajutorare a populației din Ucraina greu încercată de ororile războiului. La nivelul Oficiului Judetean de Postă Vaslui, un prim pas în această direcție s-a făcut în lunile martie și aprilie 2022. Prin salariații subunităților poștale din județul Vaslui, s-au achiziționat alimente, materiale igienico- sanitare etc, care au fost ambalate în zeci de colete poștale ce s-au expediat populației din Ucraina. Întâlnirea cu prefectul județului a reiterat necesitatea continuării acțiunii de popularizare, informare a ONG-urilor, a instituțiilor și cetățenilor despre disponibilitatea Postei Romane de a colecta și transporta coletele. În data de 04.05.2022, Oficiul Județean de Poștă Vaslui  a preluat de la O.N.G.- Kiwanis, 286 colete cu o greutate de 2600 kg ce conțin alimente, materiale igienico- sanitare și pături termice. Postasii vasluieni s-au mobilizat exemplar, de la prezentare până la expedierea acestora, cu o cursă specială la Centrul Regional de Tranzit Iași. Coletele vor fi transportate  până la frontieră, de unde vor fi preluate de reprezentantii postei din Ucraina. Informez și pe această cale cetățenii, ONG-urile și instituțiile care doresc să sprijine populația din Ucraina, să apeleze la orice unitate poștală din județul Vaslui, gata oricând să preia coletele cu ajutoare”, a transmis și directorul poștei vasluiene.

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

1 COMENTARIU

  1. Ucraina este distrusa de guvernul Sorosist al lui zelensky (oy vey , shlomo ! ) ca sa justifice dictatura prin stare de asediu , scumpirea carburantilor si a alimentelor , impunerea dictaturii digitale prin aplicatia DIIA.
    Informati-va in media alternativa ca sa aflati adevarul.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.