31.4 C
29-iun.-2024

Performanță: Podium vasluian la Campionatul Național U18

CAMPIONI… Noi rezultate extraordinare pentru aruncătorii de la C.S “Viitorul” Vaslui. La ediția din acest an a Campionatului Național de atletism – Under 18, etapa finală, sportivii pregătiți de Laurențiu Maxim au obținut 4 medalii, dintre care 2 medalii de aur, una de argint și una de bronz.

Podiumul probei masculine de aruncare a ciocanului de la Campionatul Național U18, desfășurat la București, a fost integral ocupat de atleții de la Viitorul Vaslui. Tiberiu Conduraru a cucerit medalia de aur, cu o aruncare de 63,19 metri, Constantin Ovidiu Mogoș a luat argintul, cu o aruncare de 61,10 m, iar Mihai Filipescu a câștigat bronzul, 58, 23 m. În aceeași probă, Cristi Volocaru și Alex Denis Bujor s-au clasat pe locurile 7 respectiv 8. Victorie pentru Viitorul Vaslui și la feminin, prin Ștefania Bucătaru, care a avut o aruncare de 54,30 metri. Foarte aproape de o clasare pe podium a fost și Rebeca Samoilă, sportivă care a încheiat competiția pe locul 4.