O alunecare de teren s-a produs vineri dimineață în zona „Colina Însorită” (Păcurari) din Iași.
Locuitorii unui cartier rezidențial cunoscut al Iașiului au trecut vineri prin momente de panică, în urma unei alunecări de teren lângă un bloc.
Pământul a luat-o la vale și a căzut pe o parcare din vecinătatea blocului, martorii povestind că alunecarea de teren a creat trepidații în birouri și locuințe.
”Alunecarea de teren nu a provocat pagube materiale, la momentul incidentului în parcare nefiind mașini, a declarat pentru „Ziarul de Iași” Aurel Rascenco, dezvoltatorul care a construit blocul din imediata vecinătate.
Zona a fost încercuită cu o bandă de avertizare. Potrivit dezvoltatorului, proprietarii au o mare parte din vină pentru situația creată.
„Proprietarii din bloc au deviat burlanele de evacuare a apei, printr-o țeavă de 110 în spatele unui zid de sprijin. În timp, zidul s-a fisurat, iar acum trebuie reconstruit. Apa s-a infiltrat direct la temelia zidului, iar terenul fiind argilos s-a înclinat. Din fericire, nu au fost pagube. Vom vedea ce va fi, abia s-a întâmplat”, a mai declarat Aurel Rascenco…https://adevarul.ro/stiri-locale/iasi/panica-intr-un-cartier-rezidential-din-iasi-dupa-o-2435667.html