16.5 C
17-sept.-2024

Liga 3 | Victoria din prelungiri!

MAI BUNI… După dușul rece din prima rundă a Ligii 3, când au pierdut în fața juniorilor de la Ceahlăul 2 Piatra-Neamț (1-2), fotbaliștii de la CSM Vaslui s-au revanșat în prima partidă jucată acasă, 3-2 (1-1) cu Știința Miroslava. Golurile Vasluiului au fost reușite de Burghele, Rusu și Ponea.

A fost o victorie muncită, cu atât mai frumos că a venit pe final, în prelungirile partidei. Thriller-ul de pe “Municipal” a fost deschis de golul superb marcat de Florin Burghele, după un șut de senzație de la peste 30 de metri. Au urmat două ratări mari ale Vasluiului, însă cei care au înscris au fost oaspeții, prin Ronald Arbey, cu trei minute înainte de pauză. În repriza secundă, CSM-ul a început perfect, iar Robert Rusu a arătat că are instinct de atacant și a dus scorul la 2-1. Deși în superioritate numerică, după ce oaspeții au rămas în 10, vasluienii greșesc în apărare, iar centralul dictează penalty pentru Știința. Hușeanul Jose Cozma marchează și meciul se îndrepta către o remiză. Însă, în prelungirile partidei, Eduard Ponea a devenit eroul gazdelor, înscriind golul izbăvitor. S-a terminat 3-2, iar CSM Vaslui obține primul succes stagional, urcând până pe locul 5 în clasament. În etapa viitoare, a 3-a, Vasluiul joacă, în deplasare, cu Bucovina Rădăuți, sâmbătă, 14 septembrie.